Wizyta w Imoli

  • 11.05.2017, 20:06 (aktualizacja 11.05.2017 20:45)
  • J K
Wizyta w Imoli
24 i 25 kwietnia, na zaproszenie Prezydenta miasta Imola p. Daniele Mancy, przedstawiciele Piły uczestniczyli m.in. w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia Imoli oraz uroczystości 72. rocznicy wyzwolenia Włoch. Poza programem oficjalnym odbyły się rozmowy na temat współpracy w zakresie wydarzeń kulturalnych i gospodarczych.

Pierwszego dnia obchody odbyły się w czterech punktach miasta. Przy: Pomniku II Korpusu Wojska Polskiego, przy pomniku Niedźwiedzia Wojtka w ogrodzie generała Władysława Andersa, przy tablicy poległych z Brygady Żydowskiej oraz przy tablicy pamiątkowej poległych Brygady Friuli. We wszystkich tych miejscach pilanie złożyli okolicznościowe wieńce i wiązanki. W spotkaniu przy Pomniku II Korpusu Wojska Polskiego prezydent Piotr Głowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.


Po zakończeniu uroczystości odbyło się spotkanie z panem Andreą Arcangeli i panią Sonią Casolini z Włoskiej Konfederacji Rolników oraz panem Gabriele Ravanelli ze Stowarzyszenia Eredità e Memoria. Podczas spotkań rozmawiano o współpracy gospodarczej miast i memoriale gen. Władysława Andersa.

Następnego dnia w Imoli odbyły się miejskie uroczystości 72 rocznicy wyzwolenia Włoch. Oprócz środowisk kombatantów wzięli w nich udział licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wielokrotnie  nawiązywano do partnerstwa Włochów i Polaków, które przesądziło o wyniku walk końca II wojny światowej . Obchody rozpoczęły się od koncertu lokalnej orkiestry. Po części artystycznej odbyła się zasadnicza część obchodów z przemówieniami prezydenta miasta Imoli Daniele Mancy i prezesa Krajowego Stowarzyszenia Partyzantów w Imoli Bruno Solaroli. Na zakończenie prezydenci Imoli i Piły złożyli okolicznościowe wieńce pod tablicą i pomnikiem upamiętniającymi wyzwolenie Włoch.

W wizycie oprócz reprezentacji pilskiego magistratu uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Regionalnego Centrum Kultury, pilski Zespół muzyczny La Fonica Trio oraz  artysta-malarz Andrzej Tomaszewski w imieniu pilskich twórców, którzy prezentowali swój dorobek na wernisażu z udziałem przedstawicieli miasta Imola.

Bartosz Mirowski UM Piły 

J K

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe