Zachowali się jak trzeba" - pogrzeb Inki i Zagończyka

  • 29.08.2016, 18:39 (aktualizacja 30.08.2016, 14:52)
  • Kamil Ceranowski
kondukt_pogrzebowy_gdansk.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
28 sierpnia 2016 roku odbył się pogrzeb zamordowanych przez komunistów Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i śp. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk"

Ceremonia rozpoczęła się w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Następnie kilkutysięczny kondukt żałobny udał się na Cmentarz Garnizonowy.

Wśród zebranych znależli się m.in. mieszkańcy naszego regionu. Uroczystości pogrzebowe trwały blisko 6 godzin. Miały niezwykły podniosły charakter.

Szkoda, że działacze Komitetu Obrony Demokracji zachowali się w sposób niezwykle niestosowny podczas pogrzebu - podkreśla Piotr Tomasz z Klubu Gazety Polskiej w Krajence. Zarówno ich zachowania, jak i postawę Lecha Wałęsy (który ostentacyjnie opuścił bazylikę dop. redakcji) - nie należy jednak zbytnio akcentować. Ważne tego dnia było bowiem to, że w końcu oddano należną cześć Niezłomnych Bohaterom oraz dochowano chrześcijańskiego pochówku - dodaje. Członkowie Klubów Gazety Polskiej z Krajenki i Złotowa byli jednymi z wyróżnionych, którzy nieśli ogromny baner (przygotowany przez środowiska pratriotyczne ze Szczecina) o treści: "Zachowałam sie jak trzeba - Danuta Siedzikówna".

Wśród trzymających go był m.in. Dariusz Żurek z Krajenki. Jego ojciec - Jan Żurek ps. Groźny, spędził kilka lat w wiezieniu za przynależność do Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Należy nadmienić, że w uroczystościach brali również udział członkowie KGP z Piły.

Słowa nawiązujące do grypsu, który Inka przekazała z więzienia kilka dni przed śmiercią „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba" pojawiały się bardzo często podczas niedzielnych uroczystości. Cytowali je m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, biskup Sławoj Leszek Głódź oraz premier Beata Szydło. Również zebrany tłum skandował je wielokrotnie. Szczególnie symboliczny wydźwięk miały obok więzienia, gdzie rankiem 28 sierpnia 1946 roku zostali zamordowani zostali Bohaterowie Antykomunistycznego Powstania.

Należy nadmienić, że piękną oprawę uroczystości zapewnili kibice piłkarscy, którzy od lat pielęgnują pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wśród nich byli również przedstawiciele naszego regionu. Można było zauważyć m.in. Pilskich Patriotów (nieformalna grupa na FB, która koordynuje szereg inicjatyw patriotycznych w naszym regionie) oraz kibiców Lecha Poznań.

W ceremonii wzięli udział także przedstawiciele organizacji politycznych. Między innymi można było zauważyć lokalnych działaczy PiS, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Ponadto do Gdańska wybrało się wielu mieszkańców naszego regionu (m.in. Piła, Złotów, Trzcianka, Krajenka, Wyrzysk, Ujście, Lipka) by oddać hołd Bohaterom Antykomunistycznego Podziemia.

Wśród duchownych koncelebrujących Msze św. i pochówek na Cmentarzu Garnizonowym był ks. Jarosław Wasowicz z Piły.
 

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marian Gorczyc
Marian Gorczyc 30.08.2016, 21:42
Jakim trzeba być postubeckim motłochem, pozbawionym ostatnich szczątków honoru żeby pod szyldem KOD usiłować zakłócić tak wielkie dla Polaków święto? Czegoś tak podłego nie ośmieliłby się zrobić nawet sprzedajny kapuś Judasz. Mam nadzieję,że nie tylko historia rozliczy ten kodziarski motłoch.
PrzemysławZ
PrzemysławZ 30.08.2016, 21:34
23.06.1944 oddział Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” wymordował we wsi Dubinki 27 osób w tym kobiety i dzieci. Ofiarą zbrodniarzy padła między innymi Anna Górska z 4 letnim synem.
13.04.1945 w miejscowości Horeszkowice oddział NSZ„Sokoła” wymordował 8 przesiedleńców w tym ciężarną kobietę, którą zakopano żywcem.
11.05.1945 oddział Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt” spalił wieś Wiluki
27.05.45 w Przedborzu oddział NSZ Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik” zamordował 9 ocalałych Żydów w tym kobietę i dziecko.
08.06.1945 oddział NSZ „Szarego” w miejscowości Wierzchowiny wymordował 194 osoby w tym 45 mężczyzn, 84 kobiety i 65 dzieci poniżej 11 lat. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie.
08.07.45 w Opocznie zamordowano 3 Żydów, w tym jednego ocalałego z Auschwitz
Piotr Tomasz Krajenka
Piotr Tomasz Krajenka 30.08.2016, 23:26
Szanowny Panie, w 1944 roku rozpoczęła się kolejna sowiecka okupacja (pierwsza nastąpiła po 17 września 1939 roku). Komunisci stosowali różne metody walki z konspiratorami. Jedną z nich było podszywanie się pod Żołnierzy Podziemia. Należy także pamiętać, że walka z kolaborantami przybierała różne formy. Dlatego należy ukazywać szeroki kontekst wydarzenia. Notka typu Kowalski zabił Nowaka jest bowiem zbytnim uproszczeniem. Ukazuje bowiem Kowalskiego jako bezwzględnego mordercę. Tymczasem dopisek, że Nowak przyczynił się do śmierci kolegów Kowalskiego powoduje, że czyn tego ostatniego nie jest już tak jednoznaczny w ocenie. Proszę zatem nie upraszczać i nie cytować idiotyzmów ze strony "żołnierze przeklęci" . Proszę sięgnąć do dostępnych historycznych opracowań, pozdrawiam
Darek
Darek 30.08.2016, 23:04
zmień lekarza
Darek
Darek 04.09.2016, 22:02
To jest odpowiedź dla PrzemysławZ, żeby nie było nieporozumień
K
K 30.08.2016, 10:04
Dzięki staraniom wszystkich, którzy na przekór przeciwnościom dążyli do prawdy! W Gdańsku odbył się pogrzeb państwowy śp. Danuty Siedzikówny - pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, oraz śp. Feliksa Selmanowicza - pseudonim „Zagończyk, dowódcy 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK. W 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci wreszcie doczekali się godnego pożegnania. Jesteśmy Im to winni.

Cześć i chwała Bohaterom!

Pozostałe