Oświadczenie Urzędu Miasta w Pile

 • 8.02.2018, 15:41 (aktualizacja 08.02.2018 22:10)
 • Kamil Ceranowski
Oświadczenie Urzędu Miasta w Pile
W ostatnich tygodniach mieszkańcy Piły zostali wielokrotnie wprowadzeni w błąd przez dezinformujące treści i reportaże zakłamujące rzeczywistość. Uderzają one w dobre imię pracowników Urzędu Miasta w Pile, jak i pilskich przedsiębiorców, którzy od lat pracują nad wizerunkiem społeczno-gospodarczym i rozwojem miasta

Informacja nt. rzekomej próby sprzedaży kamienicy przy ul. Śródmiejskiej 22
Terminarz:
21.02.2014 r. –
p. Zenon Paprocki określany jako „tajemniczy inwestor” z pierwszą wizytą u Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego ws. rewitalizacji kamienicy przy ul. Śródmiejskiej
14.06.2016r. – – p. Zenon Paprocki u Prezydenta Miasta Piły pyta o możliwość przebudowy kamienic przy ul. Śródmiejskiej 22 i 22a – projekt architekta Marka Światopełk-Mirskiego
02.10.2017r. – p. Krystyna Chojka rozmawia z zastępczynią Prezydenta Miasta Piły Beatą Dudzińską: „Ostatnio zaniepokoiły mnie poczynania sąsiada, który ma wykupione mieszkanie. Chodzi po mieszkańcach i proponuje inne mieszkania na zamianę, za mieszkanie obecnie zajmowane. Chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę na wykup mieszkania?
Odpowiedź podczas spotkania: Poinformowano p. Chojkę o przekazaniu sprawy do dyrektora wydziału Gospodarki Nieruchomościami oraz o tym, że dyrektor wraz z podległą jednostką zbada szczegółowo sprawę pod względem formalno-prawnym i oceni możliwości jej rozpatrzenia.

27.10.2017r. – zastępca prezydenta Krzysztof Szewc spotyka się ze wszystkimi mieszkańcami kamienicy przy ul. Śródmiejskiej 22. Podczas spotkania mieszkańcy są po raz kolejny informowani, że zawsze w każdej sytuacji mają pierwszeństwo nabycia lokalu, którego są najemcami.
23.11.2017r. – p. Zenon Paprocki informuje Prezydenta o rezygnacji z planu modernizacji kamienic.
29.11.2017r. pierwsze manipulacje TVP

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Nigdy nie było zgody i nie ma takich możliwości prawnych na sprzedaż kamienicy wraz z lokatorami. Wiedziały o tym wszystkie strony. W przypadku dopuszczenia do sprzedaży, zgodnie z obowiązującym prawem (ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, Dz. U. z 2016 r., poz. 2147 z późn. zm.) pierwszeństwo nabycia lokali mieszkalnych zawsze mają ich najemcy.
Sugerowanie innego stanu rzeczy narusza dobre imię Gminy Piła.
W sprawie toczy się postępowanie w prokuraturze na wniosek Prezydenta Miasta Piły

Czynsz w jednym z lokali wynosi 173,62 zł – tylko JEDNA z rodzin ma uregulowany czynsz. Największe zadłużenie w stosunku do MZGM wynosi 14,5 tys. zł Sytuacja ta pokazuje, że mieszkańcy ww. kamienicy nie są w stanie zadbać o odpowiedni stan techniczny kamienicy i jej dalsze utrzymanie.

Manipulacje na temat sprzedaży mieszkań komunalnych!
Sprzedaż lokali komunalnych w Gminie Piła odbywa się każdorazowo zgodnie z procedurami. Lokale, o których mowa w materiale TVP Anity Gargas jak i inne, które sprzedawane są w drodze przetargu, to:

- mieszkania nie nadające się do zamieszkania,
- przeznaczone do generalnego remontu
- zdewastowane i opuszczone

W latach 2011 – 2017 Gmina Piła sprzedała 551 mieszkań. Większość na rzecz lokatorów zamieszkujących w lokalach komunalnych.

Jedno z 551 postępowań: Lokal przy ul. Okrzei 12/4 został sprzedany w trzecim przetargu ustnym nieograniczonym. (stan mieszkania w materiale fotograficznym)

I i II przetarg (24.10.2014r., 30.12.2014r.) – zakończone wynikiem negatywnym
III przetarg (17.04.2015r.):

cena wywoławcza w przetargu: 56 770,00 zł, w przetargu brało udział 2 oferentów, uczestnicy przetargu zgłaszali ustnie kolejne postąpienia ceny nieruchomości powyżej ceny wywoławczej 8 (osiem) razy, najwyższa uzyskana cena: 70.000,00 zł

Drugie z 551 postępowań: Lokal ul. Ludowa 17
Po trzech przetargach ustnych nieograniczonych i pierwszych rokowaniach zakończonych wynikiem negatywnym zostały ogłoszone drugie rokowania na sprzedaż lokalu.

I, II i III przetarg, I rokowania (17.04.2012r., 22.06.2012r., 31.08.2012r., 26.11.2012r.) – zakończone wynikiem negatywnym
II rokowania (26.02.2013r.)
cena wywoławcza w rokowaniach: 64 800,00 zł, trzech oferentów, ceny: 75 800,00 zł, 65 600,00 zł, 77 900,00 zł, w ustnej części rokowań, pierwszy oferent podtrzymał zaoferowaną cenę, a trzeci podniósł do 78 900,00 zł i za taką cenę nabył lokal.

Ogłoszenia o przetargach opublikowane były w: Tygodnik Nowy, strony internetowe Urzędu Miasta Piły: www.pila.pl, www.bip.pila.pl, tablice informacyjne Urzędu Miasta Piły, Wydanie Wielkopolskie, Gazeta Wyborcza
Od 2011 roku komunikaty na zbycie nieruchomości gminnych publikowane są niezależnie od wymogów ustawowych na wybranych internetowych portalach ogłoszeniowych typu:

 1. www.furman24.pl,

 2. www.otodom.pl,

 3. www.krn.pl,

 4. www.nieruchomości.online.pl,

 5. www.morizon.pl,

 6. www.domy.pl,

 7. www.oferty.net,

 8. www.gratka.pl,

 9. www.alelokum.pl,

 10. www.tablaofert.pl,

 11. www.domygrunty.pl,

 12. www.najdom.pl,

 13. www.domy.eu

Manipulacje nt. schroniska dla zwierząt

W schronisku prowadzonym w Pile na Leszkowie zabezpieczone są psy z Piły, Szydłowa, Trzcianki, Miasta Wałcz, Gminy Wągrowiec, Wyrzyska, Gminy Złotów, Ujścia, Wysokiej, Kaczor, Miasteczka Krajeńskiego, Kłecka. Żaden z włodarzy tych miejscowości nie jest atakowany, ani też nie wnosi skarg na prowadzenie schroniska. Pojawiły się natomiast nieprawdziwe liczby dotyczące umieralności zwierząt w schronisku w Pile. Rzeczywistą sytuację podaje i wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii: "Przyjmując zwierzęta przyjęte i zwierzęta padłe, wychodzi mniej więcej 10-15%. czyli około 150-200 rocznie"

 

Przebieg postępowania:

Przedmiotem przetargu było “Wyłapywanie i utrzymywanie pod opieką weterynaryjną bezdomnych zwierząt z terenu miasta Piły w roku 2018”.
Koszt budowy schroniska wynosi około 2,7 mln zł. Wszystkie podmioty posiadające schronisko mogły uczestniczyć w procedurze przetargowej.

30 listopada 2017 r. Konsorcjum Fundacja „ANIMALSI” z Gdyni i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ „ANIMALS” z miejscowości Bojano złożyło ofertę w przetargu na “Wyłapywanie i utrzymywanie pod opieką weterynaryjną bezdomnych zwierząt z terenu miasta Piły w roku 2018” bez wszystkich dokumentów wymaganych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. W czasie trwania procedury przetargowej nie odwołał się również od warunków udziału w postępowaniu, określonych w SIWZ-ie.
Odwołując się do Krajowej Izby Odwoławczej od decyzji wykluczającej z uczestnictwa w przetargu, przedstawiciele fundacji nie złożyli dokumentów potwierdzających dostarczenie Zamawiającemu kopii odwołania. KIO nie przystąpiła do rozpatrzenia odwołania Konsorcjum , gdyż nie spełniło ono warunków formalno -prawnych.

 

Szczegółowe kalendarium przebiegu postępowania

23 października 2017 r.

ogłoszenie przetargu na "Wyłapywanie i utrzymywanie pod opieką weterynaryjną bezdomnych zwierząt z terenu miasta Piły w 2018 roku

30 listopada 2017r.

termin składania ofert

4 i 12 grudnia 2017r.

wezwanie OTOZ Animals i Fundację Animalsi do złożenia brakujących dokumentów, wskazania miejsca prowadzenia schroniska

21 grudnia 2017r.

odwołanie ww. do Krajowej Izby Odwoławczej

5 stycznia 2018r.

KIO odrzuca odwołanie z przyczyn formalnych

9 stycznia 2018r.

na stronie internetowej www.bip.pila.pl pojawia się informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty (VET-Zoo Serwis)

16 stycznia 2018r.

zawarcie umowy

23 stycznia 2018r.

informacja o złożeniu przez Konsorcjum OTOZ Animals i Fundacja Animalsi skargi do Sądu Okręgowego w Poznaniu (skarga dotyczy dziłania KIO, czyli odrzucenia odwołania)

 

Oceniając dotychczasowe postępowanie przedstawicieli Konsorcjum (w zakresie dosyć prostego procesu przetargowego), pojawił się nasz niepokój i wątpliwości co do realnych możliwości Konsorcjum w zakresie ewentualnego realizowania zadań, na które został ogłoszony przetarg.
 

Podsumowując powyższe fakty i publikacje należy stwierdzić, iż zachowanie to jest nie tylko oburzające, ale daleko nieetyczne, bije bowiem nie tylko w Urząd Prezydenta ale pracowników Urzędu i prywatnych przedsiębiorców działających na terenie miasta Piły.

Działania te mogą mieć ogromny wpływ na postrzeganie całego miasta, którego przedstawiciele od 8 lat pracują uczciwie na dobry, przyjazny wizerunek, na jego rozwój społeczno-gospodarczy.

Mamy nadzieję, że szeroka opinia publiczna i środowisko massmediów dostrzeże zagrożenia z tym się wiążące i włączy się w obronę dobrego imienia mieszkańców Piły.

Kamil Ceranowski

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe