Pogrzeb obrońców Gołańczy po 360 latach

  • 06.11.2016, 20:43 (aktualizacja 06.11.2016, 21:34)
  • Kamil Ceranowski
Pogrzeb obrońców Gołańczy po 360 latach T.Olszacki A.Różański
Pomimo że większość polskich twierdz, grodów i zamków poddawała się Szwedom bez walki, zostały zniszczone i złupione jako potencjalne miejsca oporu

Gołańcz miasto na historycznych Pałukach

Gołańcz to jedno z nielicznych miast, które stawiło opór szwedzkiemu najeźdźcy, zapisało się w historii polski dzięki bohaterskiej obronie zamku 3 maja 1656r. Większość polskich zamków i twierdz poddawała się Szwedom bez walki.

Nacierające wojska szwedzkie, które przybyły w znacznej przewadze pokonały mieszkańców Gołańczy, którzy bohatersko bronili swojego zamku. Miejsca w których Szwedzi trafiali na opór zostawały zupełnie zniszczone a mieszkańcy, którzy nie polegli podczas walki, zostali wymordowani po zdobyciu zamku. Zwłoki 25 osób zostały zrzucone do dołu wykopanego przez Szwedów na terenie zamku. 


Masowy grób z czasów najazdu Szwedów

Zamek w Gołańczy ściśle związany był z wydarzeniami wojny polsko-szwedzkiej, to tutaj doszło do wyjątkowego odkrycia archeologicznego w 2010 r. Wyjątkowo cenne historycznie jednocześnie bardzo tragiczne znalezisko w postaci zbiorowej mogiły bitewnej.

Mogiła znajdowała koło zamku dolnego, w jego zachodniej części na dziedzińcu. W początkowej fazie wyeksplorowano 30% całkowitej wielkości. W przebadanym odcinku prac rozpoznano szczątki 17 osób, pochowanych w trzech warstwach. W wyniku decyzji konserwatorów zdecydowano o pozostawieniu szczątków na miejscu i zaplanowano dalsze działania w przyszłości.

Ciała zamordowanych ułożone były w całości co wskazuje, że mogiła nie była naruszona przez 360 lat, jednak sposób w jaki zrzucono je do jamy wskazuje na brak poszanowania. Ciała gęsto wypełniały mogiłę, były rozmieszczone w nieładzie, niektóre ofiary były dobijane kamieniami eratycznymi o czym świadczą ubytki na czaszkach. W mogile nie znaleziono przedmiotów osobistych, szczątków ubrań co wskazuje że ciała pogrzebano nagie. Przy jednej z czaszek znaleziono kulę od ręcznej broni.

Odkrytą mogiłę należy bezpośrednio łączyć z wydarzeniami opisanymi na wstępie. Szlachta z okolic Gołańczy, chłopi i duchowni zamknęli się w murach gołanieckiego zamku i podjęli nierówną walkę z wojskami szwedzkimi. Według późniejszych źródeł, po zajęciu zamku najeźdźcy dokonali masakry obrońców, która mogła pochłonąć nawet pół tysiąca ofiar.

Uroczystości pogrzebowe

Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski weźmie udział w uroczystym pogrzebie obrońców Gołańczy.

Uroczystości pogrzebowe z wojskową asystą rozpoczną się 7 listopada 2016 r. o godz. 12.00, mszą św.  pogrzebową w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy. Orszak pogrzebowy przejdzie na cmentarz przykościelny przy ul. Klasztornej, na którym odbędzie się ceremonia pogrzebowa i złożenie do grobu prochów obrońców zamku.

 

Źródło informacji  i zdjęć: archeowiesci.pl

Wykorzystano zdjęcia autorstwa: 

Widok ogólny mogiły bitewnej z 1656 roku. Fot. T. Olszacki 2010

Widok na północną, reprezentacyjną elewację donżonu. Fot. A. Różański 2010

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej z Piły
Andrzej z Piły 08.11.2016, 17:31
Zadziwiające jak mało wiemy o naszym regionie a przecież tyle pięknych kart z historii regionu można szeroko rozpropagować jak np. obrona Gołańczy, wcześniej bitwy w okolicach Ujścia czy obrona posterunku celnego w Jeziorkach... O ile mniej pracy mieliby szanowni radni różnego szczebla z nadawaniem imion nowych ulic czy rond ....

Pozostałe