Ciekawa lekcja nt. stanu wojennego

  • 08.12.2016, 19:26
  • J K
Ciekawa lekcja nt. stanu wojennego
NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990 - to tytuł wystawy, która została przygotowana przez poznański Oddział Biura Edukacji Narodowej IPN. Wystawa od 7 grudnia gości w Pile, w dawnym kinie „Iskra” przy ul. Kilińskiego, a zapoznanie się z prezentowanymi na niej materiałami, stanowić może doskonałą lekcję najnowszej historii Polski, do której zachęcamy przede wszystkim młodzież.

Wystawa została sprowadzona do Piły z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, poznańskiego oddziału IPN, posła na Sejm RP Marcina Porzucka i starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

- Tę wystawę zorganizowaliśmy nie z myślą o dorosłych, którzy pamiętają jeszcze tamte wydarzenia, ale z myślą o młodzieży uczącej się, aby w atrakcyjny sposób przeprowadzić lekcje współczesnej historii Polski. Okazuje się bowiem, że edukacja w tym zakresie jest niezwykle potrzebna, ponieważ młodzież nie ma zbyt dużej wiedzy na temat wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego – mówi Artur Łazowy, prezes Stowarzyszenia EFFATA.

 

- Współorganizując tę wystawę przyświecał nam przede wszystkim cel edukacyjny, ponieważ liczymy na to, że zainspiruje ona uczniów do tego, aby szerzej spojrzeli na najnowszą historię naszego kraju, niezależnie od tego czy wprowadzenie stanu wojennego było zasadne czy też nie – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. - To nie jest kwestia wyrobienia poglądów w tej kwestii, ale pobudzenia młodzieży do zainteresowania się tamtymi wydarzeniami, do szukania śladów własnej historii, bo naród, który nie dba o własną przeszłość traci z czasem swoją tożsamość.

Wystawa prezentuje wybrane zagadnienia ze wszystkich struktur regionalnych związku w Wielkopolsce, w tym w pilskiego. Zaprezentowano na niej plansze przedstawiające sytuację społeczno-polityczną, która doprowadziła do wybuchu strajków w lecie 1980 r., zasięg tych protestów w Wielkopolsce i narodziny niezależnego ruchu związkowego. Ukazano też rozwój struktur NSZZ „Solidarność”, także na poziomie komisji zakładowych oraz najważniejsze formy działalności związkowej. Zaprezentowano też m.in. niezależny ruch wydawniczy, inicjatywy społeczne rodzące się pod skrzydłami „Solidarności”, a także protesty społeczne. Wystawa ukazuje także przygotowania władz do rozprawy ze Związkiem, wprowadzenie stanu wojennego, pierwsze reakcje i protesty, losy internowanych i miejsca ich osadzenia. Wystawa przypomina też ruch oporu w stanie wojennym, jak i w okresie tzw. normalizacji, przedstawia także różne formy represji w stosunku do działaczy podziemnych struktur, a także ofiary śmiertelne stanu wojennego. Osobne panele poświęcono pielgrzymkom Ojca Świętego do ojczyzny – w 1983 i 1987 roku, odbudowie jawnych struktur NSZZ „Solidarność”, powstawaniu Komitetów Obywatelskich i wyborom 4 czerwca 1989 r. Wystawa czynna do 19 grudnia 2016, wstęp wolny, po wcześniejszym uzgodnieniu: Stowarzyszenie EFFATA, tel. 601970679, e-mail: [email protected]

 

Wystawa jest jednym z elementów obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, NSZZ "Solidarność" Oddział w Pile, Powiat Pilski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Parafię Świętej Rodziny w Pile.

 

Pozostałe wydarzenia to:

1-13 grudnia Maraton Pisania Listów - Amnesty International (akcja przeprowadzona zostanie w szkołach Powiatu Pilskiego oraz klubie muzycznym Scena w Pile, al. Piastów 15).

 

12 grudnia godz. 18.00 Wernisaż wystawy - NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990, przygotowana przez poznańskie Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz wręczenie nagród w konkursie pt.: Śladami STANU WOJENNEGO, 35. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

 

13 grudnia godz. 19:30 Ogólnopolska akcja - Zapal Światło Wolności, przy Pomniku Solidarności w Pile (rondo Solidarności)

 

16 grudnia godz. 18.00 Msza Święta w kościele Parafii pw. Świętej Rodziny w Pile, ul. Świętego Jana Bosko 1, godz. 19.00 Koncert Andrzeja Kołakowskiego

 

Agnieszka Matusiak

Zastępca Dyrektora Wydziału

Promocji, Kultury i Współpracy Samorządowej

 

 

J K

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe