„Poszukując bohaterów zaginionych”- spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem [WIDEO]

  • 20.01.2017, 15:11 (aktualizacja 22.01.2017, 21:43)
  • Jagoda Kurnikowska
spotkanie_z_profesorem_krzysztofem.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Odkopane szkielety spoczywające gdzieś na uboczu cmentarza, fragmenty kości, przestrzelone czaszki w obrębie potylicy – takie zdjęcia oraz towarzyszącą im historię opowiedział 11 stycznia 2017 r. prof. Krzysztof Szwagrzyk, który swoim wykładem otworzył cykl obchodów Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

wid. Mariusz Korpal

Profesor kieruje ekspedycją utworzoną z polecenia Instytutu Pamięci Narodowej, której zadaniem jest poszukiwanie szczątków Żołnierzy Wyklętych – Polaków tworzących niepodległościowy ruch partyzancki przeciw sowietom i podporządkowanej jej władzy. Dzięki pracy zespołu udało się odnaleźć miejsce pochówku m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i  mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Ponadto, prace pod jego kierownictwem przyczyniły się również do odnalezienia we wrześniu 2014r. szczątków Danuty Siedzikówny „Inki”.


Na spotkanie przybyli m.in.: Pilscy Patrioci, środowisko kibiców Lecha Poznań z Piły i Złotowa, starosta powiatu pilskiego - Eligiusz Komarowski – oraz wielu Pilan. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowań, o czym świadczyć może organizacja dodatkowych miejsc w salce parafialnej kościoła św. Rodziny. Cały wykład profesora przebiegł w ciszy. Ekscytacji nie było słychać w postaci słów, tylko westchnień. Profesor pokazując zdjęcia dokumentujące poszukiwania przeplatane zdjęciami archiwalnymi opowiadał o codzienności swojej pracy. I choć zdjęcia były nieraz bardzo brutale – profesor przeprosił i wytłumaczył, że inaczej tej opowieści nie można przedstawić.


Podczas prawie dwugodzinnego spotkania profesor przybliżał historie procesów żołnierzy wyklętych oraz przedstawiał losy konkretnych bohaterów. Mówił o sposobie wymierzania kary śmierci, braku wiadomości dla rodzinny, nieznanych miejscach pochówku oraz obłudzie i kłamstwie. 


Spotkanie zakończył refleksyjną odpowiedzią na krążące w narodzie pytanie – Po co ktokolwiek jeszcze ich odkopuje? Nie krył wyrazu wzruszenia, kiedy mówiąc o szanowaniu pamięci i oddawaniu ostatniej, należnej czci bohaterom, którzy walczyli za wolną Polskę, dostał gromkie brawa. 


Postać profesora Krzysztofa Szwagrzyka jest niezwykle inspirująca. Poszukuje on śladów przeszłości i  umożliwia godny pochówek zamordowanym w bestialski sposób bohaterom. 

Jagoda Kurnikowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe