RUSZA AKCJA "PRZEPRASZAM! JA TU ROSNĘ!"

  • 30.05.2017, 21:46 (aktualizacja 30.05.2017, 22:05)
  • J K
RUSZA AKCJA "PRZEPRASZAM! JA TU ROSNĘ!"
1/3 mieszkańców miasta nie posiada samochodów, a stojące auto zabiera około 12 m2 terenu wspólnego - terenu do którego wszyscy mieszkańcy mają prawo. W związku z powyższym, chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych mieszkańców, zachęcając do szanowania terenów zielonych, jak i prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Akcja, która została zainaugurowana w dniu wczorajszym, ma na celu ustawienie tabliczek z napisem „PRZEPRASZAM! JA TU ROSNĘ!” w miejscach „zielonych”.

Działanie to (mamy nadzieję), skutecznie zapobiegać będzie parkowaniu samochodów, na obszarach do tego nie przeznaczonych, jednocześnie promując poruszanie się komunikacją zbiorową czy jednośladami. Uroczystego otwarcia akcji dokonał 24 maja, przy ulicy Świętojańskiej ,Prezydent Miasta - Piotr Głowski, a pierwsze tabliczki zostały wbite, przez dzieci z klasy patronackiej spółki GWDA.

Na chwilę obecną zidentyfikowanych jest ponad 40 miejsc w Pile, w których pojawią się tabliczki.  Lista takich miejsc będzie stale aktualizowana. W akcję zaangażowały się 3 spółki miejskie – GWDA, TBS, i MZK oraz WORD. Ostateczna lista miejsc w których tabliczki się pojawią jest w przygotowaniu, a ustawianie ich rozpocznie się z początkiem czerwca.

O akcji

Popularność posiadania samochodu osobowego znacznie wzrosła w przeciągu ostatnich lat. Wraz z możliwościami nie zmieniła się jednak mentalność użytkowników samochodów. W znacznym stopniu samochody parkuje się jak najbliżej miejsca, do którego się podróżuje, bez zwracania uwagi na miejsce pozostawienia samochodu, czy to będzie komuś przeszkadzało czy też nie. Powoduje to również ograniczona ilość miejsc parkingowych. Zwiększone emisje dwutlenku węgla czyli spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, jako że zanieczyszczenia motoryzacyjne rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Transport zbiorowy emituje niewiele większą ilość spalin niż samochód osobowy, a przewozi tyle osób ile kilkadziesiąt samochodów w mieście i poza miastem. Tym sposobem transport zbiorowy jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż transport indywidualny. Musimy pamiętać, że rośliny pochłaniają znaczną ilość dwutlenku węgla, produkując tlen którym oddychamy, tereny zielone pozwalają pochłaniać wody opadowe. Błoto przenoszone  przez pojazdy ze zniszczonych trawników stanowi niebezpieczeństwo na drogach, zwiększając śliskość nawierzchni. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na otaczające nas środowisko.

Dlaczego ta akcja i w czym problem?

GWDA sp. z o.o. chciałaby zwrócić uwagę mieszkańców Piły, na powyższe problemy i zachęcić do szanowania terenów zielonych, jednocześnie zachęcając do zdrowego, aktywnego trybu życia.

Akcja, do której chcemy Państwa zachęcić, ma na celu przygotowanie i umieszczenie tabliczek z napisem „PRZEPRASZAM! JA TU ROSNĘ!” w miejscach „zielonych”, nieprzeznaczonych do parkowania pojazdów.

Akcja ma na celu, zapobieganie zatrzymywaniu i parkowaniu samochodów na terenach zielonych, oraz promocję poruszanie się komunikacją zbiorową, jak również jednośladami, takimi jak rowery czy skutery.

J K

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe