Kapral Piotr Konieczka - pierwszy bohater II Wojny Światowej

  • 01.09.2016, 17:04 (aktualizacja 01.09.2017, 13:21)
  • Redakcja Pilskatv
Kapral Piotr Konieczka
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kapral Piotr Konieczka jest pierwszym bohaterem II Wojny Światowej w Wielkopolsce. 1 września 1939 roku kapral Konieczka samotnie bronił posterunku celnego we wsi Jeziorki. Poległ dzielnie walcząc z nieprzyjacielem.

1 września jeszcze przed atakiem na Westerplatte, Piotr Konieczka odpierał atak 60 niemieckich dywersantów. Niemcy zaatakowali polski posterunek celny we wsi Jeziorki, mieszczący się przy szosie do Piły. Kapral samotnie stanął naprzeciw nim. Pozwolił swoim towarzyszom, aby Ci bezpiecznie wycofali się do domów. On sam bronił posterunku do ostatniego tchu. Około godziny 1.40 Piotr Konieczka poległ.

Po raz pierwszy tematem bohaterskiej śmierci kaprala Konieczka zajął się prof. Zenon Szymankiewicz, który pochodzi z północnej Wielkopolski. Zajmował się wydarzeniami z września 1939 roku na terenie Regionu. Analizując dokumenty niemieckie i polskie odkrył, że pierwszym żołnierzem poległym w obronie kraju, na terenie Wielkopolski był poległy Kapral Piotr Konieczka. 

Kapral Konieczka mieszkał we wsi Brodna, koło 4 km  od Jeziorek. Podejmując decyzje o obronie posterunku, skazał swoją rodzinę, żonę i dzieci, na dalsze życie bez niego. Sam mógł opuścić posterunek i wycofać się razem ze swoimi towarzyszami. Jednak jego wola była inna. Piotr Konieczka poległ i nie miał uroczystego pogrzebu, a jego ciało zostało jedynie złożone w grobie, na cmentarzu w Śmiłowie. , jednak już na zawsze zostanie zapisany w pamięci i na kartach historii jako bohater. Na jego cześć i ku jego pamięci powstał utwór muzyczny "Pamięci kaprala Piotra Konieczki".

https://www.youtube.com/watch?v=V4dDt1SlZDE

 
 

 

Redakcja Pilskatv

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe