Katastrofa budowlana w Złotowie

  • 17.07.2017, 12:21 (aktualizacja 18.07.2017, 11:38)
  • Kamil Ceranowski
Katastrofa budowlana w Złotowie
Dom grozi zawaleniem. Podczas prac budowlanych na przyległej działce, doszło do zawalenia części fundamentu i muru oporowego.

W Złotowie przy ulicy dra ks  Bolesława Domańskiego obsunęła się ściana, przyległego do działki budowlanej budynku mieszkalnego. Uszkodzenia są znacznych rozmiarów, poważnie została naruszona konstrukcja budynku, na części parteru obsunęła się ściana nośna. 

Na obecnym etapie sprawę bada Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Złotowie, nie zapadły do tej pory decyzje odnośnie losów uszkodzonego budynku. 

Mieszkanie nie nadaje się do użyku, mieszkańcy zostali w trybie pilnym ewakuowani. W kuchni spadła cała ściana, została tylko izolacja, spadły szafki... Sufit wspierają solidne legary...

Inwestor wyraża chęć wsparcia osób poszkodowanych. Dzisiaj ma się odbyć ocena stanu domu ze strony nadzoru budowlanego. Władze miasta zorganizowały dla właścicieli budynku lokal zastępczy.

Istotnym faktem jest informacja, że właściciele już wcześniej  powiadomili urząd miasta o swoich obawach i skutkach jakie mogą wywołać prace przy wykopach pod fundamentem. Kiedy otrzymali pismo z gminy o sprzedaży sąsiedniego gruntu, odpisali i poinformowali o słabych fundamentach, które były wzmacniane murem oporowym. Obawy jednak nie zostały uwzględnione przy planowaniu lini zabudowy, działka została zaplanowana  zabudową maksymalnie przy granicy nieruchomości. Niestety okazało się, żę obawy właścicieli były całkowicie uzasadnione, trudno teraz będzie wskazać kto ponosi odpowiedzialność za obecny stan. Inwestor otrzymał stosowne pozwolenia na budowę, budowa była pod nadzorem kierownika, który jednocześnie był konstruktorem planowanej budowli. Zgodnie z prawem budowlanym PINB w Złotowie zarzadzi wstrzymanie prac budowlanych i zleci niezależną ekspertyzę na podstawie, której zostaną podjęte dalsze kroki.  

Sprawa jest rozwojowa, o kolejnych etapach bedziemy informować. Prosimy śledzić kolejne aktualizacje artykułu. 

Aktualizacja 17 07 2017, godz 14 00 

Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nałożył mandat za wykonanie prac niezgodnie z projektem. W projekcie były zalecenia wykonania fundamentu stopniowo, co miało nie dopuscić do zawalenia się sąsiedniej budowli. Oprócz tego PINB nakazał zabezpieczenie uszkodzonego budynku przed dalszym zapadaniem do czasu wydania ekspertyzy. Pełniący zastępstwo uropowanego kierownika budowy, przedstawił wstepną koncepcję naprawy szkody w postaci projektu, który po ekspertyzie ma być brany pod uwagę przez PINB. Z przedstawionych informacji wynika że mandat został nałożony osobie, która nie przestrzegała własnych zaleceń wnioskowanych w projekcie na etapie funkcji kierwownika budowy.  

Relacja ze strony KP PSP Złotów:

14 lipca w godzinach popołudniowych do SKKP wpływa zgłoszenie związane z uszkodzeniem, zawaleniem się części ściany zewnętrznej wraz z fundamentem na jednej z posesji w Złotowie przy ulicy Łowieckiej/Domańskiego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy JRG  wraz z grupą operacyjną KP PSP, której przewodził z-ca Komendanta Powiatowego bryg. Leszek Wójcik. Po dojeździe o dokonaniu rozpoznania, potwierdzono, że prawdopodobnie na skutek prowadzonych prac budowlanych na jednej z przyległych posesji, doszło do zawalenia się części fundamentowej wraz z zewnętrznym murem nośnym na długości około 20 metrów, należących do przylegających zabudowań mieszkalnych. W zdarzeniu nie odnotowano osób poszkodowanych, a mieszkańcy uszkodzonego budynku ewakuowali się samodzielnie. Działania strażaków obejmowały zabezpieczenie terenu akcji, w tym wyznaczenie strefy zagrożenia związane z możliwością potencjalnego zawalenia się całości konstrukcji bryły budynku, odłączono podstawowe media użytkowe (woda, prąd, gaz) przez przybyłe służby dyżurne. Dokonano całości inspekcji powstałych uszkodzeń m.in. poprzez utworzenie stanowiska na wysokości z wykorzystaniem pojazdu podnośnika SH. Całość terenu działań, w tym w szczególności uszkodzony budynek został objęty monitorowaniem przez przybyłych przedstawicieli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w wyniku, czego została wydana wiążąca decyzja o zakazie dalszej eksploatacji, użytkowania przedmiotowego obiektu, ze względu na powstałe uszkodzenia konstrukcji, stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Lokatorom (dwie osoby) zostało zapewnione doraźne lokum mieszkalne. Dalsze działania obejmowały zabezpieczenie terenu akcji na czas prowadzonych czynności dochodzeniowych przez służby Policji oraz Nadzoru Budowlanego. Uszkodzone części budynku zostały doraźnie zabezpieczone przez lokalną firmę budowlaną metodą stemplowania w zakresie i sposobie określonym przez służby nadzoru budowlanego. Dalsze działania o charakterze zabezpieczającym związane m.in. z odtworzeniem mieszkalnej funkcji budynku, będą kontynuowane w dniach następnych po sporządzeniu wymaganych ekspertyz budowlanych. W działaniach ratowniczych łącznie zaangażowanych było 11 strażaków PSP wspieranych przez służby Policji, Straży Miejskiej, pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowego, nadzoru budowlanego oraz władze samorządowe miasta Złotowa.

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe