Altvater Piła wydzierżawia na 30 lat składowisko odpadów w Kłodzie k. Piły

  • 07.11.2017, 20:51
  • J K
Altvater Piła wydzierżawia na 30 lat składowisko odpadów w Kłodzie k.…
Altvater Piła, spółka działająca pod marką ENERIS Surowce, wydzierżawiła składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Kłodzie k. Piły. Umowa weszła w życie 31 października 2017 roku.

W RĘKACH SPECJALISTÓW OD ODPADÓW

Składowisko odpadów w Kłodzie k. Piły ma powierzchnię 17 ha i przyjmuje odpady komunalne, obojętne i inne niż niebezpieczne pochodzące przede wszystkim od mieszkańców miasta Piła oraz pobliskich gmin. Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami dla województwa wielkopolskiego, na składowisku można rocznie deponować 70 tys. ton odpadów. Jednocześnie, w pobliżu składowiska działa sortownia mechaniczna Altvater Piła oraz powstaje instalacja biologicznego przetwarzania odpadów. Zarówno składowisko odpadów, jak i powstająca instalacja Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania będą miały status Regionalneych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).

– Grupa ENERIS, w skład której wchodzi spółka Altvater Piła, ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu składowiskami odpadów oraz Regionalnymi Instalacjami Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Obecnie prowadzimy takie instalacje w Balinie (woj. małopolskie) i Jaroszowie (woj. dolnośląskie), a także jesteśmy w trakcie integracji RIPOK-ów w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Wiedza i doświadczenie pozwalają nam optymalizować procesy odzysku i zagospodarowania odpadów oraz przeprowadzać niezbędne inwestycje i modernizacje– powiedziała Magdalena Markiewicz, Członek Zarządu ENERIS Surowce S.A.

REALNE KORZYŚCI DLA MIESZKAŃCÓW I ŚRODOWISKA

Powstanie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Kłodzie to dobra wiadomość dla powiatu pilskiego. Możliwa będzie efektywna i racjonalna gospodarka odpadami oraz surowcami, bez uciążliwego, drogiego oraz nieekologicznego transportu do innych, odległych instalacji.

– Altvater podejmie starania, aby najbliżsi mieszkańcy instalacji poczuli pozytywną zmianę w jej funkcjonowaniu Dzięki dzierżawie składowiska będziemy mogli wziąć pełną odpowiedzialność za gospodarkę odpadową na tym terenie. Mam nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia poziomu odzysku surowców– powiedział Dariusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Altvater Piła.

Umowa dzierżawy została podpisana na 30 lat, z możliwością przedłużenia, o ile będzie taka możliwość. Po zamknięciu składowiska, Altvater Piła jest zobowiązany do przeprowadzenia jego pełnej rekultywacji oraz przeprowadzania monitoringu środowiskowego.

INWESTYCJE GRUPY ENERIS

Przejęcie w dzierżawię składowiska odpadów w Kłodzie to jeden z wielu przykładów działalności inwestycyjnej Grupy ENERIS, w skład której wchodzi Altvater Piła. Pod koniec października Spółka zaprezentowała cztery nowoczesne pojazdy przeznaczone do odbioru odpadów oraz dezynfekcji pojemników. W tym samym czasie Grupa ENERIS zapowiedziała budowę elektrociepłowni biomasowej w Siemiatyczach oraz przystąpienie do trzech klastrów energii (w Siemiatyczach, Gorzowie Wlkp. i Zgorzelcu). Pod koniec września Grupa ENERIS zawarła przyrzeczoną umowę dotyczącą nabycia pakietu kontrolnego spółki MD-Proeco – Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych w Bydgoszczy. Już niebawem zakład przejdzie gruntowną modernizację. Wcześniej, w lipcu, Grupa powiększyła się o francuskie przedsiębiorstwo Recupyl zajmujące się recyklingiem baterii i akumulatorów. W sierpniu ENERIS zgłosił do UOKiK zamiar włączenia w swoje struktury trzech dużych instalacji przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów w zachodniej Polsce (ZUO Clean-City, ZUO International i Eko-Myśl). W Rudzie Śląskiej ENERIS prowadzi zaawansowane przygotowania do realizacji nowoczesnej elektrociepłowni ECO, w której odpady resztkowe oraz osady pościekowe będą w bezpieczny sposób przetwarzane na energię elektryczną i ciepło dla miasta.

J K

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe