dr Ilona Dworak-Cousin w Pile

  • 20.11.2017, 16:35 (aktualizacja 20.11.2017, 16:46)
  • J K
dr Ilona Dworak-Cousin w Pile
Pani dr Ilona Dworak-Cousin, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska w dniu 23 listopada 2017 roku na zaproszenie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA przyjedzie do Piły.

Potwierdzone spotkania:

Godzina 11.00 - spotkanie z młodzieżą grupy Niebanalni Medialni z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, opieka Pani Katarzyna Włodkowska,

Godzina 12.30 - złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym XVII-wieczny Cmentarz Żydowski, na terenie pilskiej Szkoły Policji przy ulicy M. Konopnickiej,

Godzina 13.00 - promocja książki pt. Historia Żydów w Pile w nowej księgarni BUUKI w Galerii ATRIUM Kasztanowa, Aleja Powstańców Wielkopolskich 99,

Godzina 14.00 - wywiad dla TV ASTA, Pan Piotr Grześ,

Godzina 15.00 - obiad

Godzina 16.00 - spotkanie z członkami Towarzystwa Miłośników Miasta Piły,

Ilona Dworak-Cousin (heb. אילונה דבורק-קוזין; ur. 3 maja 1949 we Wrocławiu) – izraelska działaczka społeczno-kulturalna, poetka, dziennikarka, pisarka oraz farmaceutka polsko-żydowskiego pochodzenia, popularyzatorka kultury polskiej w Izraelu, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska.

Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, która II wojnę światową przetrwała w Związku Radzieckim. Jej ojciec Leopold był przed wojną wykładowcą Politechniki Lwowskiej, a po wojnie Politechniki Wrocławskiej. W 1957 roku wraz z rodziną wyemigrowała do Izraela i osiadła w Tel Awiwie, a następnie Ra'anannie. Z wykształcenia jest doktorem farmacji, pracowała w Centrum Szeba, największym szpitalu w Izraelu.

Ilona Dworak-Cousin jest aktywną działaczką na rzecz popularyzacji kultury polskiej w Izraelu i promowania Polski wśród Izraelczyków, a także wspierania dwukierunkowych tłumaczeń pozycji literatury polskiej i hebrajskiej. Od wielu lat zasiada w zarządzie Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, którego od 2007 roku jest przewodniczącą. Za działalność na rzecz współpracy kulturalnej między Izraelem, a Polską była dwukrotnie odznaczana przez prezydentów - Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego.

Jako dziennikarka publikuje artykuły w polskojęzycznej prasie izraelskiej. W 1996 roku wydała w Izraelu tomik poezji Fale mojego życia. Jej dorobek prozatorski obejmuje zbiory opowiadań: Opowiadania niedokończone (2001) oraz opublikowany przez wydawnictwo Austeria, Dybuk wspomnień (2008), w którym opisuje wspomnienia i refleksje na temat Polski i swojej osoby. Jedno z Jej opowiadań drukował również krakowski magazyn Ha!art.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi (2007). Krzyż Oficerski Orderu Zasługi (2013).

Pozdrawiam, Artur Łazowy

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

J K

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe