Posłowie zobaczą codzienność pracowników komunalnych. Są wśród nich komunalnicy z Piły

  • 22.11.2017, 18:22
  • J K
Posłowie zobaczą codzienność pracowników komunalnych. Są wśród nich komunalnicy…
Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Z tej okazji w Sejmie RP została zaprezentowana wystawa „Strażnicy Planety”, której organizatorami są Sejmowa Komisja ds. Petycji oraz ENERIS. Bohaterami fotoreportażu są pracownicy służb komunalnych z całej Polski, w tym z Piły. Według najnowszych danych GUS w ubiegłym roku w Polsce zebrano 11,6 milionów ton odpadów komunalnych, z czego jedną czwartą stanowiły odpady segregowane

Zaczęło się od Piły

Jednym z autorów nietypowego fotoreportażu jest Dariusz Mikołajczyk, prezes spółki Altvater Piła, która odpowiada za odbiór odpadów i utrzymanie porządku w mieście. Wykonane przez niego fotografie swoją premierę miały w marcu br. w pilskim Inwest Parku, po niej wystawa była prezentowana w Gorzowie Wlkp., Chrzanowie, Jaworznie oraz Lądku-Zdroju. Z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, fotoreportaż, uzupełniony o zdjęcia z innych miejscowości, został właśnie otwarty w Sejmie RP.

­— Prezentowana wystawa pozwala nam zobaczyć to, od czego bardzo często odwracamy wzrok. Dzięki niej dowiadujemy się, jak w praktyce wygląda ochrona środowiska – ta ciężka, żmudna i nigdy niekończąca się praca „Strażników Planety”. Ponieważ zawsze staram się walczyć z dyskryminacją na każdym polu, chciałbym, aby negatywnie nacechowane słowo „śmieciarz” zniknęło z naszego codziennego słownika bądź dotyczyło tylko tych, którzy faktycznie śmiecą i brudzą. W żadnym wypadku nie powinno odnosić się do ludzi, którzy każdego dnia dbają o porządek, o recykling i odzysk surowców – powiedział poseł Sławomir Piechota, Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Petycji.

Wszystkie fotografie łączy motyw przewodni – codzienna praca pracowników służb komunalnych. Dokumentują one codzienną pracę ładowaczy i kierowców śmieciarek, kierowców pługopiaskarek, a także pracowników sortowni, instalacji Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania oraz składowisk odpadów. To w sumie grupa 135,9 tys. pracowników służb komunalnych zatrudnionych w 1461 przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych, zajmujących się w praktyce ochroną wody, ziemi i powietrza, a także dbających o przejezdność dróg czy zieleń miejską.

Po warszawskiej premierze wystawa odwiedzi inne miasta. Już teraz jednak wszyscy zainteresowani tym, jak wygląda codzienność „strażników planety”, mogą ją odkryć, odwiedzając stronę www.grupa-eneris.pl/straznicyplanety.

Jak segregowaliśmy w 2016 roku?

Według danych GUS, w roku 2016 zebrano w Polsce 11 654,4 tys. ton odpadów komunalnych, co oznacza 303 kg na mieszkańca. W ramach zbiórki selektywnej zebrano 2 942 tys. ton odpadów (77 kg per capita). Do odzysku przeznaczono 7 247,7 tys. ton (189 kg per capita), a 3 243,5 tys. ton (84 kg per capita) przeznaczono do recyklingu. Na 320 składowisk o łącznej powierzchni 1 806,8 ha zdeponowano 4 254,7 tys. ton odpadów (111 kg per capita). 2 114,4 tys. ton (55 kg per capita) skierowano do procesów termicznego odzysku, przeprowadzanych m.in. w Instalacjach Termicznego Odzysku Odpadów, w elektrociepłowniach i cementowniach. W sektorze usług komunalnych znalazło zatrudnienie 135,9 tys. osób w 1 461 przedsiębiorstwach – publicznych i prywatnych. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze wyniosło 4 116,33 zł.

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Pretekstem do zwrócenia uwagi opinii publicznej na codzienną pracę polskich pracowników służb komunalnych, jest 10. edycja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Wydarzenie zainagurowane w 2007 roku przez Komisję Europejską ukierunkowane jest na promowanie wrażliwości ekologicznej i odpowiedzialnych postaw wobec surowców. Tegoroczne, jubileuszowe obchody, przypadające na dni 18-26 listopada, są doskonałą okazją do zainicjowania debaty na temat ważnej społecznie roli „strażników planety” i stopniowej poprawy wizerunku tej grupy.

Dziesiąty Europejski Tydzień Redukcji Odpadów to wyśmienita okazja do zastanowienia się, jak każdy z nas, każdego dnia, wpływa na środowisko naturalne. Co możemy zrobić, aby ograniczyć nasz wpływ i pozostawić Polskę piękną i czystą. To również świetna okazja do docenienia pracowników służb komunalnych – prawdziwych „Strażników Planety”. Dzięki otwieranej właśnie wystawie możliwe jest zobaczenie z bliska, na czym polega ich ciężka, codzienna praca — powiedziała Magdalena Markiewicz, członek zarządu ENERIS Surowce.

 

 

J K

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe