Centrum Symulacji Medycznych w PWSZ w Pile

  • 14.12.2017, 15:47
  • J K
Centrum Symulacji Medycznych w PWSZ w Pile
PWSZ w Pile staje się ważnym regionalnym ośrodkiem nowoczesnego kształcenia kadr ochrony zdrowia. Dla ich potrzeb Uczelnia w 2018 roku utworzy Centrum Symulacji Medycznych na kierunku pielęgniarstwo, które pozwoli na odtwarzanie sytuacji klinicznych w warunkach pracowni dydaktycznych.

14 grudnia Rektor PWSZ w Pile – prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski, podpisał w Ministerstwie Zdrowia, umowę o dofinansowanie CSM. Całkowity koszt powstania tego najnowocześniejszego centrum kształcenia medycznego w regionie, to 2 mln 557 tys. zł. Co ważne, powstanie Centrum jest finansowane w 100% ze środków zewnętrznych: 15% stanowi dotacja celowa z Ministerstwa Zdrowia, a 75% pochodzi ze środków unijnych.

Dzięki Centrum Symulacji Medycznych, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie, z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.

Stopień realizmu symulacji może być bardzo różny. W PWSZ w Pile służyć temu będą:

pracownie „niskiej wierności” – podstawowe pracownie umiejętności pielęgniarskich,

3 pracownie „wysokiej wierności” – dla pielęgniarek, wyposażone w kompletny zaawansowany sprzęt audiowizualny (kamery, monitory, rebriefing itd.) do odtwarzanie i rejestracji procesu dydaktycznego,

3 „wysokiej wierności” symulatory – „manekiny” (fantomy niemowlęcia, dziecka i dorosłego), umożliwiające odtwarzanie mechanizmów fizjologicznych (krwawienie, oddychanie itd.).

Studenci odbywać będą ćwiczenia przypadków skomplikowanych i rzadkich oraz sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w warunkach klinicznych w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie spowoduje krzywdy pacjenta. Centrum umożliwi naukę umiejętności technicznych z wykorzystaniem trenażerów prostych i zaawansowanych m.in. do cewnikowania, uzyskiwania dostępów donaczyniowych, symulacji laparoskopii i innych zabiegów medycznych.

Symulację medyczną uznaje się za jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego.
Co istotne – PWSZ w Pile będzie prowadziło Centrum Symulacji Medycznych we współpracy ze szpitalem Specjalisty w Pile, a studenci pielęgniarstwa skorzystają z tej najnowocześniejszej formy kształcenia już od przyszłego roku.

J K

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe