Pilskie Muzeum Wojskowe badania katastrofy samolotu z II wojny światowej

  • 21.12.2017, 21:38 (aktualizacja 21.12.2017, 21:43)
  • J K
Pilskie Muzeum Wojskowe badania katastrofy samolotu z II wojny światowej
Badania katastrofy niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej w okolicach Trzcianki zakończone.

Wspólnie z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance zamykamy temat badania katastrofy niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej. Na podstawie odnalezionych w miejscu katastrofy elementów nie udało nam się jednoznacznie ustalić, czy był to Messerschmitt Bf 109, czy jeden z dwóch Focke-wulf Fw 190, które również rozbiły się w okolicach Trzcianki na początku 1945 roku.  Z pomocą przyszedł nam mieszkaniec Trzcianki, Pan Paweł Siejak, który za pośrednictwem naszego kolegi Michała Szczepańskiego przekazał nam skan fotografii przedstawiającej fragment skrzydła samolotu z widocznym niemieckim oznaczeniem oraz naniesionym zimowym kamuflażem. Według relacji Pana Pawła fotografia została wykonana krótko po wojnie, kiedy jego rodzina przybyła do Trzcianki, w miejscu, w którym odnaleźliśmy drobne części samolotu. Po analizie fragmentu skrzydła na fotografii jednoznacznie stwierdziliśmy, że jest to element pochodzący z samolotu myśliwskiego Messerschmitt Bf 109 G-14, za którego sterami zginął plutonowy Heinz Vetter. Był to jeden z 13 samolotów tego typu, które niemieckie lotnictwo straciło w styczniu 1945r. podczas ataków na kolumny wojsk rosyjskich podchodzące do Piły. W wyniku wspólnego działania dwóch muzeów udało się potwierdzić miejsce katastrofy konkretnego samolotu i dzięki temu lepiej udokumentować historię regionu.

Przed załogą Pilskiego Muzeum Wojskowego kolejne wyzwanie, mamy informację o miejscu katastrofy niemieckiego samolotu w okolicach Piły. Będziemy ten temat badać. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu o przekazanie informacji o katastrofach samolotów z okresu II wojny światowej oraz zatopionych czołgach i innych pojazdach wojskowych.

Z Waszą pomocą mamy szansę odkrywać nieznaną historię regionu.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i przekazane informacje.

Przemysław Olszyński

dyrektor

Pilskie Muzeum Wojskowe

tel. 601 291 234 

 

J K

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Benek Sknerus
Benek Sknerus 03.02.2020, 14:18
Zamiast się roztkliwiać nad tym złomem, trzeba złożyć ofertę niemieckim niefaszystom żeby odkupili kochane skrzydełko za cenę całego samolotu na przykład F-35.
drzwi od stodoły
drzwi od stodoły 19.02.2019, 11:35
Wrak na złom i przerobić na żyletki. Po co komu babrać się w niemieckiej - nazistowskiej historii wrakowiska lotniczego?
DER
DER 13.04.2018, 00:46
"Wmawiano wam, że niemieckie zbrodnie wojenne to wymysł alianckiej propagandy. Teraz sami widzicie. Niektórzy będą mówić, że to dzieło nazistów, inni wskazywać będą na Gestapo. Nieprawda. Odpowiedzialność ponoszą wszyscy Niemcy... Wasza tak zwana rasa panów pokazała, że panować może tylko w zbrodniach, okrucieństwach i sadyzmie. Sami pozbawiliście się szacunku cywilizowanego świata" - płk. Armii USA do niemieckich mieszkańców Gardelegen.
Cześć i Chwała Bohaterom! Wieczna hańba zbrodniarzom!

Pozostałe