Rehabilitacja domowa – nowa usługa w regionie od 2018 roku

  • 03.01.2018, 11:34 (aktualizacja 03.01.2018, 12:16)
  • Kamil Ceranowski
 Rehabilitacja domowa – nowa usługa w regionie od 2018 roku
Od 1 stycznia 2018 r. 44 podmioty w niemal wszystkich powiatach Wielkopolski prowadzą rehabilitację leczniczą w warunkach domowych.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał z nimi umowy na pięć lat. Jest to na terenie naszego regionu praktycznie nowa usługa refundowana przez Fundusz, ponieważ do tej pory realizowały ją na podstawie umów z NFZ tylko dwie firmy w samym Poznaniu.

Najwięcej umów WOW NFZ zawarł z podmiotami z miasta Poznania (7) i powiatu poznańskiego (4), miast i powiatów Kalisz i Konin (po 3), miast i powiatów Leszno i Piła oraz powiatu gnieźnieńskiego (po 2). Po jednej umowie zawarto ze świadczeniodawcami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, kolskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, nowotomyskiego, obornickiego, ostrowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego i złotowskiego.

Jak dotąd nie udało się wyłonić podmiotów, świadczących tę usługę w powiatach: grodziskim, międzychodzkim, ostrzeszowskim i wągrowieckim (w tym ostatnim przypadku jest szansa, że dodatkowe negocjacje zakończą się sukcesem).

 

Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę (rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych).

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej, która udziela świadczeń w trybie ambulatoryjnym (poradnia rehabilitacyjna, gabinet rehabilitacji, ośrodek/oddział dzienny rehabilitacji).

Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są udzielane świadczeniobiorcom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) - przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia);
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego - przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
  • chorobami przewlekle postępującymi, w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu - przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
  • urazami kończyn dolnych - przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
  • osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza kierującego na zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

Pakiet zabiegów, przysługujących bezpłatnie podczas rehabilitacji, obejmuje oprócz badania diagnostycznego również: kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię.

Warto także przypomnieć, że placówki, które posiadają umowę z NFZ na rehabilitację ambulatoryjną (zabiegi wykonywane są na miejscu w placówce) – również mogą udzielać świadczeń w domu, u pacjenta.

Jak znaleźć placówkę?

1. Klikając w LINK, który przekierowuje na stronę www.nfz-poznan.pl do informatora "Gdzie się leczyć?", do rodzaju usług: "rehabilitacja lecznicza". Następnie wybrać pierwszą pozycję z listy: "Dział (pracownia) fizjoterapii: Fizjoterapia domowa", a dalej wybieramy odpowiednią gminę i placówkę.

 

2. Zadzwonić do informacji WOW NFZ pod nr tel.: 61 850 60 36 lub 61 850 60 72 w dni powszednie w godzinach 8-16, a nasi pracownicy podadzą dane kontaktowe do placówek.

 

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe