Porozumienie o partnerstwie w zakresie kształcenia zawodowego i dualnego z Izbami Rzemieślniczymi

  • 20.04.2018, 09:01 (aktualizacja 20.04.2018, 10:49)
  • Kamil Ceranowski
Porozumienie o partnerstwie w zakresie kształcenia zawodowego i dualnego z Izbami Rzemieślniczymi
Pierwsze tego typu porozumienie, które ma na celu zwiększenie efektywności kształcenia zawodowego i dualnego w Wielkopolsce, a także poprawę warunków do rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności na płaszczyźnie rzemiosła

W 2017 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego powołał Centra Wspierania Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, których siedziby mieszczą się w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu. Centra w Kaliszu i Poznaniu funkcjonują od maja 2017 roku, Centrum w Koninie – od października 2017 roku, a Centra w Lesznie i Pile od stycznia 2018 roku – od stycznia 2018 roku. W Pile Centrum Wsparcia Rzemiosła,  Kształcenia Dualnego i Zawodowego nadzoruje dyrektor  Ewa Krupka - Zaręba, oraz zespół doradców, Centrum znajduje się przy ulicy Bydgoskiej 21 II piętro pokój 223. 

Izby rzemieślnicze mogą wychodzić z inicjatywą powoływania nowych zawodów, z czego skorzystała już Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, która przyczyniła się do utworzenia m.in. zawodu podkuwacza koni, wizażystki czy mechanika motocyklowego.

System dualny to doskonałe narzędzie dostosowywania kształcenia zawodowego do oczekiwań rynku pracy – efektywnej współpracy szkolnictwa i pracodawców. W ramach systemu dualnego naukę zawodu organizuje sam pracodawca - teoretyczną i praktyczną w systemie szkolnym lub w ramach zajęć pozaszkolnych w swoim zakładzie. Dzięki temu uczniowie/studenci zdobywają z pierwszej ręki wiedzę teoretyczną, a jednocześnie poznają warunki pracy i oczekiwania pracodawców. Łatwiej wtedy o zawarcie umowy o pracę, gdyż potencjalny pracownik i pracodawca mają szansę poznać swoje wymagania. System dualny pozwala kreować rynek pracy i pozwala kształcić pracowników w określonym zawodzie, specjalności czy kwalifikacji.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w czwartek 19 kwietnia 2018 roku, zostało podpisane porozumienie o partnerstwie pomiędzy Województwem Wielkopolskim z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu reprezentowanym przez Marzenę Wodzińską i Macieja Sytka, Członków Zarządu Województwa Wielkopolskiego a Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu, reprezentowaną przez Jerzego Bartnika Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej i Izbą Rzemieślniczą w Kaliszu, reprezentowaną przez Tadeusza Moczyńskiego Członka Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Celem zawarcia porozumienia jest rozwój kształcenia zawodowego i dualnego w Wielkopolsce, a także poprawa warunków do rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności rzemiosła oraz podkreślenie roli i znaczenia Izb reprezentujących środowisko rzemieślnicze Województwa Wielkopolskiego. „Wielkopolska, dzięki podejmowanym programom i inicjatywom, jest przykładem zmian jakie adresowane są do młodych ludzi, aby ich aktywizować do przedsiębiorczości zawodowej. Powołane w ubiegłym roku przez Radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, są jedynymi takimi instytucjami w kraju, których funkcje uznać można jako nowum w Polsce. Centra mogą być porównywalne z europejskimi Centrami Wspierania Szkolnictwa Zawodowego, dając szansę na równoważenie na rynku popytu i podaży, jako czynnika gwarantującego rozwój gospodarczy”- podkreśliła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. „Wyzwania współczesnego rynku pracy polegają w dużej mierze na Innowacyjności. Nowatorskie kształcenie w tradycyjnych zawodach, może stać się kluczowym elementem przewagi konkurencyjnej w warunkach gospodarki rynkowej” – dodał Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Planowane korzyści dla Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego płynące z podpisania porozumienia to m.in.: sformalizowanie relacji pomiędzy CWRKDiZ a Cechami, w efekcie czego nastąpi popularyzacja kształcenia dualnego i zawodowego, tworzenie bazy rzemieślników zrzeszonych w Cechach na WIELKOPOLSKIEJ PLATFORMIE ZAWODÓW, monitorowanie potrzeb rynku pracy, wymiana doświadczeń i informacji pomiędzy stronami porozumienia, podkreślenie znaczenia rzemiosła i potrzeby kształcenia dualnego, promowanie zawodów rzemieślniczych i zawodów przyszłości, zachowanie dziedzictwa zawodów unikatowych.

Kamil Ceranowski

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Roman Kołodziej-Jar
Roman Kołodziej-Jar 20.04.2018, 09:29
O dobrego dekarza, cieślę już trudno. Brakuje fachowców w wielu dziedzinach. Szkoły kiedyś poszły na łatwiznę i kształciły w zawodach gdzie wystarczyło kreda, tablica i dostęp do kserokopiarki. Dzisiaj mamy na 10 absolwentów jednego fachowca i 9 zarządców o profilu Zarządzanie i Marketing. Trudno się jednak nauczyć w szkole zarządzania czy marketingu. Nie mniej jednak taki po zarządzaniu już do ręki wiertarki nie chwyci, bo on przecież jest manager.

Pozostałe