Programu Posiłek w Szkole i w Domu

  • 07.02.2019, 17:34 (aktualizacja 07.02.2019, 18:12)
  • Kamil Ceranowski
Programu Posiłek w Szkole i w Domu
Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również otoczenie, w którym spożywamy posiłki.

Żeby szkolne stołówki były miejscem przyjaznym i zachęcającym dzieci do jedzenia, rząd przeznaczy w tym roku 40 milionów remonty i doposażenie tych pomieszczeń, a w sumie w ramach Wieloletniego Rządowego Programu Posiłek w Szkole i w Domu na lata 2019-2023 na ten cel zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych.

O pieniądze mogą starać się organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe, czyli głównie gminy. Wnioski należy składać do 30 kwietnia do wojewody.

Na co będzie można przeznaczyć dofinansowanie? Na opłacanie remontów i prac adaptacyjnych w stołówce albo pomieszczeniu do spożywania posiłków. Z dotacji będzie można sfinansować również niezbędne wyposażenie, w tym m.in.:

- umywalki z ciepłą i zimną wodą, w których uczniowie będą mogli umyć ręce,

- piekarniki, piece konwekcyjno – parowe, roboty, zlewozmywaki, garnki, krajalnice, urządzenia do obróbki warzyw, patelnie elektryczne, taborety podgrzewcze, urządzenia do rozdrabniania mięsa, termosy, zmywarkę do naczyń itp.

Maksymalnie organ prowadzący szkołę podstawową może dostać:

- 80 tysięcy złotych na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek (własnej kuchni i jadalni ) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują,

- albo 25 tysięcy złotych na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni).

Wkład własny to jedynie 20 procent kosztów inwestycji.

Pieniądze trafią do gmin do końca czerwca. Dzięki temu szkoły będą mogły przeprowadzić remonty w wakacje, by od września dzieci mogły spożywać posiłki w odnowionych pomieszczeniach.

- Dbamy o najmłodszych obywateli. Chcemy, żeby dzieci mogły zjeść obiad czy kanapkę w komfortowych warunkach. Zachęcam gminy z naszego regionu do starania się o dotację na remonty i doposażenie stołówek – mówi Marta Kubiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej informacji o programie „Posiłek w szkole i w domu” można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe