Nauczyciele szykują się do ofensywy strajkowej

  • 28.03.2019, 10:24 (aktualizacja 31.03.2019 22:21)
  • Daria Janczewska
Nauczyciele szykują się do ofensywy strajkowej
Nauczyciele szykują się do zaostrzenia protestu co w konsekwencji doprowadzi do opustoszenia pilskich szkół. Powodem strajku są niewystarczające ich zdaniem płace w publicznej oświacie. Okazuje się jednak, że protest nie jest całkowicie popierany w społeczeństwie. Ponad połowa mieszkańców solidaryzuje się ze strajkującymi nauczycielami ale forma strajku ma bardzo małe poparcie.

Nauczyciele domagają się podwyżki płacy o 1000 zł. Protest nauczycieli trwa już od połowy grudnia gdzie wyrazem formy było przechodzenie masowo na zwolnienia lekarskie. Konflikt pomiędzy nauczycielami a ministerstwem edukacji przybiera stopniowo na sile. Masowe chorowanie jako forma protestu nie skłoniły Ministerstwa Edukacji Narodowej, ani nauczycielskich związków zawodowych do zawarcia kompromisu. Propozycje ze strony minister Anny Zalewskiej oraz premiera o zaplanowanym wzroście płac zostały uznane za niewystarczające.

Wynik naszej sondy przeprowadzonej na profilu www.facebook.com/pilska.tv dnia 22 03 20019, w której zadaliśmy pytanie mieszkańcom o stosunek do planowanego strajku. 

Okazuje się, że strajk nauczycieli nie jest jednoznacznie popierany. Z badań opinii publicznej wynika, że strajk 60% społeczeństwa, przeciwnych z kolei jest 40%. spadło. Strajk skutkujący zamknięciem szkół popiera raptem 30% badanych.

Jak będzie przebiegał strajk nauczycieli w powiecie pilskim  i jak do tego strajku maja się przygotować się rodzice? 

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego opublikowano zasady strajku. 

1. Strajk może być ogłoszony jedynie w tych szkołach/placówkach, w których w referendum strajkowym głosowała (oddała głosy) co najmniej połowa uprawnionych i z tej grupy ponad połowa (więcej niż 50%) opowiedziała się za strajkiem.

2. W strajku mogą wziąć udział wszystkie osoby wskazane w pkt 1 (poza dyrektorem szkoły), niezależnie od przynależności związkowej, czy udziału w referendum.

3. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu akcji strajkowej, zarząd oddziału ZNP powołuje w szkołach i placówkach komitety strajkowe.

4. Strajk odbywa się w godzinach pracy szkoły i placówki od rozpoczęcia do zakończenia pracy w danym dniu.

5. Strajkujący przebywają w szkole/placówce w godzinach swojej pracy określonych odpowiednio w planie zajęć, harmonogramie, regulaminie pracy lub umowie o pracę.

6. Osoby zatrudnione w więcej niż jednej szkole/placówce, mają prawo uczestniczenia w strajku w tych szkołach/placówkach, w których strajk został ogłoszony.

7. Nauczyciel, który na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela lub art. 220 ust. 1 pkt 3 ustawy przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe uzupełnia etat w innej szkole:

a) uczestniczy w strajku w szkole, w której jest zatrudniony (w tzw. szkole macierzystej) i jednocześnie nie przystępuje do pracy w szkole, w której uzupełnia etat (wskazane jest uprzedzenie dyrektora tej szkoły o nieobecności w pracy ze względu na udział w strajku),

b) nie uczestniczy w strajku w żadnej z tych szkół, jeżeli w szkole macierzystej strajk nie został ogłoszony (nie może on przystąpić do strajku w szkole, w której uzupełnia etat, gdyż nie jest pracownikiem tej szkoły)

 

Daria Janczewska

Plebiscyt: Czy popierasz strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego skutkujący zamknięciem szkół?


Propozycja
1 Nie popieram strajku skutkującego zamknięcie szkół Głosuj
Głosy: 221
2 Popieram strajk skutkujący zamknięcie szkół Głosuj
Głosy: 69

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
i tyle
i tyle 10.04.2019, 11:14
Przegięcie pały przynosi odwrotny skutek.
emeryt
emeryt 6.04.2019, 15:59
Kiedy po studiach zaczynałem pracę w zawodzie nauczycielskim w roku 1966, pensum wynosiło 26 godzin tygodniowo. Zarabiało się za etat 1350 zł. Kilogram masła kosztował wtedy 70 zł. Nikt nie płacił za wychowawstwo. Kto lubił swoją pracę prowadził kółko zainteresowań z uczniami, którzy lubili daną dziedzinę wiedzy.
Przy odbieraniu pierwszej wypłaty zapytałem kasjerkę: co to za potrącenie z zarobku? Na to kierownik szkoły, co stał z boku: kolego to jest składka na ZNP. Ja na to: nie zapisywałem się do związku. A kierownik zawył wprost: kolego, jesteście młody, nie kwestionujcie, do ZNP należą wszyscy nauczyciele. To ja jemu: oprócz mnie, bo się nie zapisałem. Kierownik na to: każdy nauczyciel automatycznie musi należeć. Jak kolega będzie utrudniał, to wiocha będzie i się skończy gadanie. W takim razie ja do niego: ja tu jestem stąd i nie będzie mi kierownik wybierał miejsca, gdzie mam żyć. Pan jest zdaje się przybyszem na ten teren naszego powiatu. Wtedy kierownik sobie przypomniał, że ma pilny telefon do wykonania i wyszedł do swojego biura. Dalej mi potrącali. ZNP, to struktura terrorystyczna, przestarzała i szkodliwa.
To idzie młodość
To idzie młodość 6.04.2019, 16:42
Taki jest Broniarz z bandą swoich przyduupasów. To są relikty komuny w zdrowym ciele narodu.
Paweł W
Paweł W 6.04.2019, 07:36
Temat mocno podniesiony o podwyżkach, lecz nic w debacie o jakości nauczania. Może rząd powinien zrobić reformę zanim rozda kasę?
o dziadowstwie
o dziadowstwie 9.04.2019, 00:15
Ale David Podsiadło - aktor podrzędnego sortu i Anja Rubik - szwendaczka wybiegowa popierają strajk belfrady spod znaku znp - pzpr. I to jest najważniejsze słowo społeczeństwa obywatelskiego.
Oliwer Stone
Oliwer Stone 3.04.2019, 12:07
Dać podwyżki i jednocześnie zlikwidować Kartę Nauczyciela. Dlaczego utrzymujemy niesprawiedliwe komusze przywileje dla tak niewdzięcznej i roszczeniowej kasty jaką jest środowisko ZNP?
bronowanie Polski
bronowanie Polski 9.04.2019, 12:40
Wtedy 20% nauczycieli wyleci z roboty. I znowu Broniarz się wbije w plecy rządu. Jak to broniarz.
Belfer
Belfer 2.04.2019, 12:59
Pamiętajcie, że nauczyciele bronią się podstawą, ale godziny ponad liczbę zaczynają się od 18 tej przepracowanej. Więc nauczyciel do środy pracuje na podstawę a czwartek piątek robi druga pensję. Tyczy się to tylko nauczycieli zatrudnionych na karcie nauczyciela.
le - logik metodyczny
le - logik metodyczny 1.04.2019, 21:47
Ja bym wprowadził epizodyczną ustawę, że każdy uczeń kończący edukację na określonym etapie: podstawówka, gimnazjum matura, otrzymują z automatu promocję i świadectwo ukończenia. Bo państwo nie może pozwolić na to, by jakakolwiek grupa społeczna cierpiała z powodu fanaberii innej grupy.
Jednocześnie należałoby zaproponować egzaminy wstępne na wyższe stopnie edukacji.
A belfrom nie płacić za strajk, który dezorganizuje państwo w jego młodym wydaniu.
zdegustowany
zdegustowany 1.04.2019, 23:18
"Bo państwo nie może pozwolić na to, by jakakolwiek grupa społeczna cierpiała z powodu fanaberii innej grupy." więc dlaczego nauczyciele mają cierpieć z powodu fanaberii rządzących...... kasa na rozdawnictwo jest, a na podniesienie warunków pracy w szkole nie ma? ;)
Robol
Robol 2.04.2019, 10:21
Trzeba podnieść wymagania i zwiększyć pensum. Lenistwo tępić.

Pozostałe