Podwójna tablica na 260. urodziny

  • 04.11.2015, 21:39
  • J K
Podwójna tablica na 260. urodziny
Parafia Świętej Rodziny w Pile zaprasza na uroczyste obchody 260. rocznicy chrztu ks. Stanisława Staszica. Jubilat doczeka się swojej tablicy.

Dokładnie 6 listopada minie 260. rocznica chrztu ks. Stanisława Staszica. Tego dnia na mszy o godz. 18.00 w kościele Świętej Rodziny zostanie odsłonięte epitafium, poświęcone wybitnemu pilaninowi.

— Tablica jest wyjątkowa, ponieważ składa się z dwóch części. Pierwsza to kopia tablicy z kościoła śś. Janów, która wisiała w prezbiterium świątyni. Wokół niej będzie druga – mówiąca o okolicznościach odsłonięcia, 100-leciu kościoła Świętej Rodziny i 40. rocznicy wysadzenia murów kościoła nad Gwdą — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski.

Oryginalna tablica (na zdjęciu) obecnie znajduje się w Muzeum Stanisława Staszica. Została ufundowana w 1876 r. przez Wydział Przyrodniczy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Marmurową tablicę wmurowano za zgodą proboszcza Ludwiga Stocka w ścianę prezbiterium kościoła pw. świętych Janów, w którym to ks. Stanisław Staszic został ochrzczony 6 listopada 1755 r.

Podczas obchodów 260. rocznicy chrztu Staszica krótko na temat jubilata opowie Józef Olejniczak, dyrektor muzeum przy ul. Browarnej. Przygotowane zostały również pamiątkowe ulotki z projektem tablicy oraz życiorysem wybitnego syna ziemi pilskiej.

— Mam nadzieję, że liczna rzesza szkół i instytucji noszących zacne imię Staszica pojawi się ze swoimi sztandarami na urodzinowych uroczystościach — kończy ks. Janusz.

Jak zauważa salezjanin odsłonięcie wyjątkowej tablicy to jedyne w Pile obchody 260. rocznicy chrztu ks. Staszica.

 

 

J K

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe