Mistycyzm w Mongolii i klapki na Madagaskarze

  • 07.04.2016, 21:42 (aktualizacja 07.04.2016, 21:51)
  • J K
Mistycyzm w Mongolii i klapki na Madagaskarze
Czyli trzeci festiwalowy dzień za nami. Był to nie tylko dzień filologiczny z fonetyką angielską na wesoło, prowadzoną przed dr Marleną Bielak, ale także dzień łamania stereotypów kulturowych i poszukiwania tego, jak rzeczy mają się naprawdę

Poszukiwaczem był tym razem podróżnik, pisarz, scenarzysta – ARUN MILCARZ, który pojawił się w Pile w... klapkach, co nie było przypadkowe.Spotkania z festiwalową publicznością rozpoczął bowiem właśnie od opowieści o tym, jak w klapkach poznawał jedną z największych wysp świata. Temat „M jak Madagaskar” zgromadził ponad 250 uczniów, którzy dowiedzieli się, że niespodzianki w podróży, nie zawsze oznaczają tylko coś dobrego. Spotkanie rozpoczęło się tak: „Air France zgubił mój plecak. 2500 km przebyłem w klapkach, kąpielówkach i koszulce. Miał być król Julian i pingwin Kowalski. Szybko zrozumiałem, że film MADAGASKAR… nie jest oparty na faktach”. Historia na szczęście, miała szczęśliwy finał. Było nie tylko dużo poczucia humoru – właściwego dla naszego wyjątkowego gościa – ale także kwestii geograficznych i, co najważniejsze, wielkiego szacunku dla innych kultur.

Kabaretem podróżniczym, było również popołudniowe spotkanie Aruna z mieszkańcami Piły. Tym razem była mowa o SZAMANACH MONGOLII, mistycyzmie syberyjskim, o tym - jak daleko nasze wyobrażenia różnią się od rzeczywistości. Wyprawa w poszukiwaniu buriackiego szamana – Baira Rinczinowa, okazała się niezwykłym doświadczeniem, ukazującym kultywowanie nierozerwalnej więzi między sferą fizyczną i duchową, wsłuchiwania się głosy przodków oraz wielkiego szacunku do ludowej tradycji – tak odmiennej od europejskiej.

A przed nami w czwartek NAUKA Z PRZYMRUŻENIEM OKA, spotkanie z kapitanem jachtowym Martą Sziłajtis-Obiegło oraz Piotrem Gawrzyałem, który zaprezentuje nam także swoją wystawę o sercu Himalajów.

Przed nami kolejne wydarzenia, o których przeczytać możecie na www.festiwal.pwsz.pila.pl

 

J K

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe