Kiedy pilska archeologia była na ustach wszystkich!

  • 12.05.2016, 20:50
  • J K
Kiedy pilska archeologia była na ustach wszystkich!
W 1930 r. otwarto wystawę zbiorów pradziejowych z obszaru prowincji Marchia Graniczna Poznańskie – Prusy Zachodnie. Ekspozycja stała się zaczątkiem Muzeum Krajowego w Pile. Dyrektorem placówki został archeolog dr Friedrich Holter. Gdzie mieściła się siedziba Muzeum? Jak wyglądała pierwsza wystawa stała zorganizowana staraniem dyrektora placówki? Jaki wkład w rozwój Muzeum wniósł nauczyciel rysunku Liebig? Czy Muzeum cieszyło się zainteresowaniem pilan i mieszkańców prowincji? W jaki sposób pozyskiwano eksponaty do zbiorów? Jakie zabytki archeologiczne odnaleziono w latach 20. I 30. ubiegłego wieku w Pile na Nowym Rynku, nad Gwdą, na Jadwiżynie i na Koszycach?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli prof. Andrzej Kokowski podczas wykładu pt. Jak przez moment pilska archeologia była na ustach wszystkich – wykładu połączonego z promocją książki pt.: Na tropie zaginionych odkryć. Archeologia w świetle doniesień prasowych z dawnej prowincji Grenzmark – Posen – Westpreussen.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Stanisława Staszica w Pile, ul. Browarna 18, w piątek 20 maja o godz. 18. Spotkanie poprowadzi archeolog dr Jarosław Rola.

Wstęp wolny!

J K

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe