Ucieczka Flucht w Pile

  • 15.07.2016, 15:12
  • Redakcja Pilskatv
uczeczka_15072016.mp4
Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej. Spektakl odbywa się w wagonach towarowych.

Spektakl dokumentalny w wagonach towarowych
Polsko-niemiecka koprodukcja teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej.

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadoptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

Twórcy związani z koprodukcją „Ucieczka-Flucht” we współpracy z Regionalnym Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile przygotowali także dwa spotkania dotyczące historii i kultury Piły. 

20 lipca 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Piły na spotkanie z osobami, które pamiętają przesiedlenia w Pile w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej, i które zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami. 

23 lipca 2016 r. o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z Wiesławą Szczygieł, która przybliży postać Piete Kuhr (Jo Mihaly), tancerki i pisarki pochodzącej z Piły. Piete Kuhr studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Jako działaczka opozycji antynazistowskiej, żywiołowo włączała się we wszystkie akcje pacyfistyczne i strajki w latach 30 i 40-tych. Zajmowała się szczególnie słabszymi, Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu "Narodowej Tancerki Niemiec". Aby uniknąć więzienia emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji. 

Terminy przedstawień w Pile: 
Bocznica kolejowa przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej) 64-920 Piła

22.07.2016 Godz. 19:00, 20:30 
23.07.2016 Godz. 19:00, 20:30 
24.07.2016 Godz. 19:00, 20:30 

Bilety i rezerwacje:
30/40 zł
Na spotkania wstęp wolny

Szczegółowe informacje/
www.teatrgdyniaglowna.pl 
https://www.facebook.com/Ucieczkaflucht

Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Land Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu "Szenenwechsel" (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Stadt Bremerhaven, Landkreis Cuxhaven, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Redakcja Pilskatv
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe