„Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” w Białośliwiu

  • 06.08.2016, 19:19 (aktualizacja 06.08.2016, 19:27)
  • J K
„Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” w Białośliwiu
Zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii Pt.: „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”. 16 sierpnia 2016 /wtorek/, godz. 18.00 Galeria - spichlerz ryglowy "Wacek" z XIX wieku Ulica Podgórna w Białośliwiu

O czym zdjęcia mówią?

 

Poprzez swoje fotografie chcę pokazać nasz powiat, który „znamy” ale jednocześnie „NIE znamy”,  ponieważ nie przyglądamy się bliżej i nie dostrzegamy piękna w prostych rzeczach, które nas otaczają. Wszystkie miejsca  sfotografowane to miejsca ogólnodostępne . Dla mnie ciekawe miejsca to elementy świata, których nie dostrzegamy na co dzień. Coś, co jest dla nas zwyczajne, normalne i  nie widzialne nie godne zainteresowania to najciekawszy sposób poznawania starych lub powszechnie znanych miejsc na nowo należy je tylko wychwycić.  Obserwacja to mój sposób na dostrzeżenie piękna w naszym powiecie oraz świecie mnie otaczającym.

 

Autor: Kacper Spek

I wszystko stało się jasne!

 

31 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Fotograficznego pt. „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”, organizowanego – pod honorowym patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Zwycięzcą konkursu został Pan Tadeusz Rzepka, który na swoich fotografiach przedstawił 47 najciekawszych zakątków Powiatu Pilskiego.

 

Celem konkursu było dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Fotografia to forma artystycznego wyrazu, a jednocześnie jeden z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Konkurs miał pokazać  miejsca mniej znane w Powiecie Pilskim, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych i zachęcić do podzielenia się indywidualnym spojrzeniem na nasz region. Jest to druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się pt. „Piła jakiej NIE znamy”.

 

Na konkurs wpłynęły 293 prace 41 autorów, Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, najstarszy 73. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 90 zdjęć/zestawów 9 autorów. 40 fotografii laureatów konkursu zostanie pokazane na wystawie (w formacie 70x50 cm) w Pile i wszystkich gminach Powiatu Pilskiego.

Kryteria oceny prac Komisji to: interpretacja tematu, pomysł, walory estetyczne, kadrowanie, kompozycja, jakość techniczna.

 

Nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsce - nagroda główna w wysokości 1000zł, za zestaw fotografii, dla Pana Tadeusza Rzepki,

 

II miejsce – nagroda Posła na Sejm RP pana Krzysztofa Paszyka, za zestaw fotografii, dla pana Kacpra Speka,

 

III miejsce – nagroda Pani Marii Bochan, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (organizacja indywidualnej wystawy) za zestaw fotografii, dla pana Jarosława Ramuckiego,

 

Wyróżnienie I – nagroda Pana Karola Jagodzińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia LGD „Krajna nad Notecią”, za fotografie dla pana Dariusza A. Trojanowskiego,

 

Wyróżnienie II – nagroda Pana Andrzeja Zaranka, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - ZARANEK, za fotografie dla pana Krzysztofa Bogdanowicza,

 

Wyróżnienie III – nagroda pana Janusza Urlewicza, właściciela Zakładu Fotograficznego Foto - LABOR, za zestaw fotografii dla członków Koła fotograficznego „Oczy szeroko otwarte” działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku pod opieką pana Piotra Brzezińskiego.

 

Wyróżnienie IV – nagroda Pana Zygmunta Selwata, właściciela Firmy WYPIG, za fotografie dla pana Krzysztofa Tollasa,

 

Wyróżnienie V – nagroda Pana Daniela Balukiewicza, właściciela Zakładu fotograficznego Foto - DANIEL, za fotografie dla Pani Barbary Podleckiej.

 

Wyróżnienie VI – nagroda Pana Jana Lusa, właściciela księgarni MJL, za fotografie dla Pana Wojciecha Przybylskiego.

 

 

***

Organizatorzy /skład komisji/: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, Powiat Pilski, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina i Miasto Ujście, Miasto i Gmina Wyrzysk, Miasto i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Szydłowo, LGD „Krajna nad Notecią”, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, Foto - ZARANEK, Foto - DANIEL, Foto - LABOR, FLESZKOMP.pl, Firma WYPIG, OPUS Design, Firma ZODAN, Lasy Państwowe, Krzysztof Paszyk - poseł na Sejm RP, Księgarnia Jan LUS.

 

 

Informacje: Artur Łazowy, Tel. 601970679, [email protected]

Więcej na stronie www.effata.of.pl

 

Zabytki Białośliwia

 

W gminie Białośliwie znajduje się kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są to między innymi:

• cmentarz katolicki - utworzony w 1922 roku. W jego centralnej części stoi pomnik przedstawiający Jezusa, który wisi na krzyżu, oraz Marię, jego matkę, Marię żonę Kleofasa i Marię Magdalenę. Postawiono go w 1926 roku. Na cmentarzu znajduje się jeszcze kilka dobrze zachowanych pomników z początku jego funkcjonowania.

• park dworski – znajduje się w centrum wsi, powstał w połowie XIX wieku. Na jego obszarze znajduje się głaz narzutowy oraz pomnik przyrody - grupa 15  pięknych cisów.

• zespół szerokotorowej i wąskotorowej stacji kolejowej – powstał w latach 1851 – 1935, w jego skład wchodzą zabudowania kolei szerokotorowej i wąskotorowej.

 

W Białośliwiu znajdują się także obiekty objęte ochroną konserwatorską. Niektóre z nich to:

• zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Pana Jezusa,

• zespół dworsko – parkowo – folwarczny,

• cmentarz ewangelicko – augsburski,

• młyn,

• spichlerz kolejowy,

• spichlerz „Wacek”.

 

 W skład zespołu kościoła parafialnego wchodzi kościół murowany z lat 1923 – 29 oraz murowana plebania budowana w latach 1920-1930.

 Pozostałości po zespole dworsko – parkowo – folwarcznym to budynek mieszkalny administratora majątku zbudowany pod koniec XIX wieku. Niedawno znajdował się tu także spichlerz, który ze względu na stan techniczny został rozebrany. Do tego zespołu należy także park z grupą cisów.

 Na ulicy 4 Stycznia, przy wjeździe do Białośliwia, znajduje się cmentarz ewangelicko - augsburski. Został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest on nieczynny i  bardzo zaniedbany, bo niewielu mieszkańców o nim pamięta.  Cały teren cmentarza jest porośnięty dziko rosnącymi roślinami. W okresie przedwojennym w Białośliwiu znajdował się kościół ewangelicko – augsburski, wielu mieszkańców  tego wyznania spoczywa na tym cmentarzu.

 W 1927 roku został pobudowany prywatny młyn należący do Jana Sławińskiego. W 1950 roku został przejęty przez państwo. Obecnie należy do Zakładów Młynarsko – Zbożowych Młynpasz Sp. z o. o. Istniejące budynki zachowane są w dobrym stanie. Główny budynek wykonany jest z czerwonej cegły.

 Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX w. zostały wybudowane trzy spichlerze. Właśnie w tych latach rozkwitło rolnictwo. Białośliwie to obszar rolniczy, dla wielu ludzi sad lub pole stanowi źródło dochodu. Rolnicy musieli przechowywać gdzieś swoje zbiory, dlatego zostały wybudowane spichlerze. Pierwszym właścicielem „Wacka” był mieszkaniec Nakła, niejaki Berwald. Po wojnie spichlerz został upaństwowiony, a od 1996 roku należy do Gminy Białośliwie. Jest to obiekt czterokondygnacyjny. Niestety, budynek ten został zaniedbany, remonty były niedokładne, przeprowadzano je nieprawidłowo. Obecnie czeka na rewitalizację. Jest to budynek drewniany o konstrukcji ryglowej, ze ścianą szkieletową wypełnioną murem z cegły tzw. pruskim murem.

 Drugim, dobrze zachowanym spichlerzem, jest spichlerz na ul. Dworcowej pełniący w chwili obecnej funkcję magazynu. Jest to budynek z czerwonej cegły wybudowany w 1927 roku.

 Ponadto w Białośliwiu znajdują się kilka miejsc pamięci. Jedno z nich jest niedaleko lasu w Dworzakowie. Stoi tam pomnik, który przypomina o wydarzeniach, mających miejsce w czasie II wojny światowej. Hitlerowcy  rozstrzelali tam w nocy z 30 na 31 października 10 mieszkańców Białośliwia, wśród nich był Wiktor Kaja – obecny patron Szkoły Podstawowej w Białośliwiu. Kolejnym miejscem pamięci jest pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej, który znajduje się przy kościele. Tam też znajdują się ekshumowane szczątki rozstrzelanych.

Do miejsc pamięci można także zaliczyć tablicę umieszczoną przy wejściu do budynku Gimnazjum im. Biskupa Michała Kozala, upamiętniająca działalność Wiktora Kaji - dyrektora szkoły, rozstrzelanego podczas wojny. Jest tam również tablica poświęcona biskupowi  Michałowi Kozalowi, który jest patronem miejscowego gimnazjum. Istnieje także tablica na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, która ma na celu oddanie hołdu zmarłym strażakom.

J K

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe