Zapraszamy na koncert w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu

  • 14.09.2016, 21:08
  • J K
Zapraszamy na koncert w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu
Koncert lub - precyzyjnie rzecz ujmując - skomponowana przez wiedeńskiego muzyka Geralda Spitznera msza „Jan III Sobieski”, rozpocznie się w niedzielę, 18 września o godzinie 14:00.

We wnętrzu przepięknego Sanktuarium w Skrzatuszu rozbrzmi zjawiskowy głos Grażyny Zielińskiej, światowej sławy sopranistki, na co dzień mieszkającej w Klagenfurcie (Austria). Wokalistce towarzyszyć będą uznani muzycy: profesor Janusz Purzycki (skrzypce) oraz Szymon Olszański (organy). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Honorowi patroni koncertu, starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz wójt gminy Szydłowo Dariusz Chrobak, serdecznie zapraszają. 

Trochę historii: jak podają źródła, król Jan III Sobieski odwiedził Sanktuarium w Skrzatuszu w 1680 roku, trzy lata przed odsieczą wiedeńską. Bitwa pod Wiedniem odbyła się 12 września 1683 roku, a wojsko dowodzone przez władcę Polski pokonało mających wielkomocarstwowe zapędy Turków.

Teraz, po 333 latach od tamtego wydarzenia, a także w 320. rocznicę śmierci króla Sobieskiego, czeka nas jedyne w swoim rodzaju przeżycie kulturalne, nawiązujące do historii sprzed ponad trzech wieków. Właśnie 18 września, wewnątrz skrzatuskiego Sanktuarium, zostanie wykonane dzieło muzyczne w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu. Okazja jest niebywała, bowiem właśnie w tym czasie Skrzatusz odwiedzą tysiące pielgrzymów, uczestniczących w uroczystościach odpustowych. Zapowiada się wspaniała duchowa uczta. Tam warto być, zapraszamy!

 

J K

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pilska.tv z siedzibą w Pile, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe