Promesa zatrudnienia – co to takiego?

  • 19.08.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Promesa zatrudnienia – co to takiego?

Promesa zatrudnienia stanowi gwarancję podjęcia pracy przez pracownika i zatrudnienia go prze pracodawcę. Jest pisemnym potwierdzeniem pewnych ustaleń, niezbędnym w niektórych sytuacjach rekrutacyjnych, np. podejmowania pracy za granicą lub istniejących jeszcze zobowiązań kandydata wobec poprzedniego pracodawcy. Co powinno się znaleźć w promesie zatrudnienia i w jakich sytuacjach jeszcze może być ona szczególnie istotna?

 

Promesa zatrudnienia – co powinno się w niej znaleźć?

Promesa zatrudnienia nazywana jest również umową przedwstępną. Jej zapisy regulują przepisy prawa cywilnego, a wśród informacji, które powinny się w niej znaleźć są:

  • dane stron podpisujących umowę,

  • miejsce, gdzie wykonywane będą obowiązki określone w umowie,

  • wymiar pracy,

  • kwota wynagrodzenia za pracę,

  • termin zawarcia umowy przyrzeczonej,

  • kwota odszkodowania ustalona w przypadku złamania warunków umowy.

 

Sytuacje, w których powinna zostać zawarta promesa zatrudnienia

 

Promesę zatrudnienia należy z pewnością podpisać w przypadku osób odpowiadających na oferty pracy za granicą dostępne m.in. na portalu Pracuj.pl, które po pomyślnym przejściu rekrutacji muszą otrzymać pozwolenia na pobyt i zatrudnienia za granicą. W niektórych krajach jest ona wręcz niezbędna do otrzymania pozwolenia na dłuższy pobyt. Warto także zdecydować się na podpisanie promesy zatrudnienia, jeśli w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej otrzymamy zapewnienie otrzymania stanowiska, o które się staramy, w konsekwencji czego rezygnujemy z dotychczasowego zajęcia. Nie polegajmy jedynie na obietnicach ustnych, że po zakończeniu okresu wypowiedzenie w poprzedniej firmie, nowa praca będzie na nas czekać, bo może okazać się, że w tym czasie znaleziono już kogoś innego.

 

W przypadku pracodawców promesa zatrudnienia jest również istotna, jeżeli chcą mieć oni pewność, że wybrany kandydat po przejściu procesu rekrutacji, który nie może podjąć pracy od razu, zostanie zatrudniony w niedalekiej przyszłości.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: