Defibrylatory – sprzęty, które ratują życie

  • 12.10.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Defibrylatory – sprzęty, które ratują życie
Rozwój technologii sprawił, że żyjemy coraz szybciej, coraz intensywniej i w coraz większym stresie. Mogłoby się wydawać, że w takim świecie, słabe serce to wyrok śmierci. Na szczęście ta sama technologia, która napędza naszą codzienność, działa również w służbie medycyny. Gdyby nie wynalezienie defibrylatora, nie udałoby się uratować wielu ludzkich istnień.

​Jakiego rodzaju sprzętem są defibrylatory?

Defibrylator to maszyna, która, która monitoruje pracę serca i przy pomocy energii elektrycznej, przywraca jego prawidłowy rytm. W momencie, w którym resuscytacja krążeniowo-oddechowa nie daje pożądanego efektu i nie przywraca przytomności, użycie defibrylatora może być jedynym sposobem na to, żeby ocalić życie poszkodowanego.

Urządzenie składa się z części głównej, monitorującej cały proces akcji ratunkowej oraz elektrod, które przewodzą prąd do ciała osoby poszkodowanej, tak by uregulować pracę serca i wznowić krążenie krwi w organizmie. Defibrylator powinien również być wyposażony w akumulator i zasilacz. Najlepiej, aby taki sprzęt po naładowaniu był zdolny do około 100 wyładowań elektrycznych lub monitorować pracę serca przez 2 godziny.

Nowoczesny defibrylator powinien posiadać funkcję odczytu temperatury, ciśnienia oraz przede wszystkim EKG, który jest możliwy dzięki przytwierdzonym do ciała elektrodom. Pozwala to przeprowadzić całą akcję ratunkową sprawnie i bezpiecznie.

​Defibrylatory – kto może używać?

Dawniej, kiedy defibrylatory były nowinką techniczną w ratownictwie medycznym, sprzęt był o wiele mniej zaawansowany, a jego obsługa trudniejsza. Dlatego aby wykonać prawidłowo przywrócenie krążenia, niezbędne było wykształcenie medyczne. Teraz każdy może nabyć własny defibrylator np. na https://impilo.pro/defibrylatory. Sprzęt ten usprawniany był przez lata i dziś jest on tak zaawansowany technicznie, że intuicyjnie przeprowadza użytkownika przez proces ratunkowy. Dzięki monitoringowi i automatycznej analizie procesów życiowych poszkodowanego, sam nawet dobiera odpowiedni program reanimacji. Jest to świetne usprawnienie, biorąc pod uwagę, jak ważny jest czas, kiedy chodzi o ratowanie życia. Wysokie zautomatyzowanie urządzenia pozwala na to, aby defibrylację przeprowadziła osoba, która do poszkodowanego dotrze najszybciej.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: