Kara za brak ubezpieczenia OC może wynieść nawet 7800

  • 28.10.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kara za brak ubezpieczenia OC może wynieść nawet 7800
Jeśli myślisz, że niewykupienie OC pozwoli Ci zaoszczędzić, spieszymy uprzedzić, że kara za brak OC może Cię wpędzić w prawdziwe tarapaty finansowe. Ubezpieczenie nie tylko trzeba mieć, ale i nie warto zwlekać z zakupem polisy. Już dzień zwłoki i przerwa w ciągłości ubezpieczenia wiążą się z wysoką karą finansową. Jeśli więc wkrótce mija termin ważności Twojej polisy, już teraz pomyśl o zakupie ubezpieczenia. A jakie kary czekają na niefrasobliwych kierowców? Sprawdzamy.

Mając samochód musisz pamiętać o obowiązkowym OC

Nawet dzień przerwy w ciągłości umowy ubezpieczeniowej to konsekwencje w formie kary finansowej. Jej wysokość z początkiem 2020 roku wyraźnie wzrosła, stąd też dla większości kierowców mandat za nieposiadanie ważnego OC może okazać się bardzo dotkliwy. A każdy, kto posiada samochód musi wykupić polisę. OC to bowiem ubezpieczenie obowiązkowe. Niezależnie od tego, czy jeździsz regularnie, czy też pojazd stoi w garażu bądź w kącie podwórka - musisz opłacać składki ubezpieczenia OC. O tego obowiązku nie ma odwołania. A brak ważnego OC prędzej, czy później wykryje policyjna kontrola drogowa lub  kontrola online Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak zaraz się przekonasz, wysokość kary za brak ważnego OC to nie żarty, a mandat może mocno nadwyrężyć budżet domowy. Z pewnością bardziej opłaca się wykupić polisę. Ceny ubezpieczeń bywają konkurencyjne i warto rozejrzeć się w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli. Korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, np. na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, w całkiem szybki i w naprawdę prosty sposób dotrzesz do ofert, poszczególne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych porównasz i wybierzesz najlepszą dla siebie opcję ubezpieczenia. Co istotne, ubezpieczenie OC można kupić online. Z pewnością zdążysz więc odnowić swoją polisę i unikniesz kary.

Taryfikator kar za brak OC

Jak już wspomnieliśmy, na początku 2020 roku kary za brak OC znacząco wzrosły. Ile dokładnie wynoszą? Wszystko zależy od tego, jakiego pojazdu dotyczy ubezpieczenie oraz jak długa była przerwa w OC. Wysokość kar jest także uwarunkowana obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Stąd też maksymalne kary grożące za brak ważnego OC są nakładane w przypadku braku polisy przez okres powyżej 14 dni i wynoszą odpowiednio:

  • równowartość dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto) w przypadku samochodów osobowych, czyli 5200 zł

  • równowartość trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto) w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów, czyli 7800 zł

  • równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto) w przypadku innych pojazdów, czyli 870 zł.

Jeśli przerwa w ciągłości Twojego ubezpieczenia OC była krótsza, zapłacisz odpowiednio:

  • 20% pełnej opłaty karnej - w sytuacji, gdy nie posiadałeś OC nie więcej jak 3 dni (1040 zł dla samochodów osobowych, 1560 zł dla ciężarowych, 170 zł dla pozostałych pojazdów)

  • 50% pełnej opłaty karnej - jeśli nie miałeś ważnej polisy powyżej 3 i poniżej 14 dni (2600 zł dla samochodów osobowych, 3900 zł dla ciężarowych, 435 zł dla pozostałych pojazdów

Jak widać kara za brak OC może być nie tylko dotkliwa, ale i zdecydowanie wyższa niż cena polisy ubezpieczeniowej. Nie ma zatem co zwlekać z zakupem ubezpieczenia.

 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym ile pytań należy znać aby zdać egzamin na prawo jazdy - https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/ile-pytan-trzeba-opanowac-na-egzamin-teoretyczny-prawa-jazdy-w-2020/

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: