Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Jak wybrać odpowiedni opał?

  • 26.07.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Jak wybrać odpowiedni opał?
Do sezonu grzewczego warto się odpowiednio wcześniej przygotować. Wiele osób obawia się wysokich kosztów opału i tego, że będą musiały wybierać między przyjemną temperaturą w domu i oszczędzaniem. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak wybrać najlepszy opał i kiedy go kupić.

Jak wybrać najlepszy opał (Poznań)?

Myśląc o zakupie opału na następny sezon grzewczy, warto dokładnie przeanalizować nasze wydatki z poprzedniego roku. Zastanówmy się nie tylko, czy nie przepłacaliśmy, ale i czy ciepło było dostarczane do naszego domu w odpowiedniej ilości. Pamiętajmy o tym, że wybór najtańszego surowca może okazać się jedynie pozorną oszczędnością. Kupując niskoenergetyczny węgiel będziemy musieli ciągle dosypywać go do pieca, dlatego też skończy się znacznie szybciej niż wysokooenergetyczny. Pamiętajmy również, że rodzaj opału musi być dostosowany do pieca, który posiadamy. Spalanie nieodpowiedniego surowca może poskutkować trwałym uszkodzeniem pieca.

Koks

Koks to inaczej paliwo uzyskane w procesie przemysłowego wygrzewania węzła kamiennego. Dzięki temu zapewnia on długie i wydajne spalanie. Jego kaloryczność wynosi 28 MJ/kg. Ponieważ z węgla zostały usunięte gazy i siarka, zwolennicy koksu twierdzą, że zapewnia on relatywnie czyste spalanie. Wadą tego paliwa jest niestety jego wysoka cena ok. 1200 zł za tonę.

Węgiel kostka

Węgiel kamienny typu kostka może być spalany w różnego rodzaju kotłach. Zapewnia wysoką wydajność. Cechuje się wysoką kalorycznością - 27–29 MJ/kg. Cena węgla kostka wynosi ok. 800 zł/tona.

Węgiel orzech

To również rodzaj węgla kamiennego, zaliczany do węgli grubych. Cechuje się nieco mniejszą kalorycznością niż węgiel kostka - 25–26 MJ/kg i jest mniej wydajny. Jest bardzo popularny w polskich domach. Pali się długim, jasnym płomieniem. Ceny za węgiel orzech zaczynają się od około 650 zł za tonę.

Groszek

Najdrobniejszy rodzaj węgla kamiennego, może być stosowany wyłącznie w piecach ze specjalnych podajnikiem. Jego kaloryczność wynosi ok. około 25 MJ/kg. Tona groszku kosztuje ok. 550 zł.

Brykiet

Brykiet to określenie na mieszankę węgla kamiennego i brunatnego. Jego kaloryczność i wydajność może być różna ze względu na skład. Wielu klientów decyduje się na zakup brykietu, gdyż długo się pali i utrzymuje żar. Tona wysokiej jakości brykietu to koszt ok. 750 zł

Kiedy powinniśmy zakupić opał?

Nie warto zwlekać z zakupem opału. Chociaż latem nie myślimy jeszcze o mrozach, najlepiej kupić opał w okresie od czerwca do września. W tym okresie łatwiej dostać produkt wysokiej jakości. Ponadto latem węgiel i ekogroszek są bardziej suche, lżejsze z tego powodu realnie otrzymujemy więcej surowca. Gdy zamawiamy opał na ostatnią chwilę, mogą wystąpić opóźnienia z transportem. Lepiej wcześniej być przygotowanym na niższe temperatury.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: