OC od środka – poznaj lepiej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

  • 10.12.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
OC od środka – poznaj lepiej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Każdy kierowca ma OC, ale tak naprawdę niewielu zdaje sobie sprawę, jaki konkretnie zakres ochrony oferuje tego typu polisa. Kupujemy ją niejako automatycznie „bo trzeba”. W tym tekście poznasz najważniejsze fakty dotyczące OC.

OC to obowiązek

Zgodnie z przepisami oraz postanowieniami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, powinien wykupić ubezpieczenie OC. Od tej zasady nie ma wyjątków. Obowiązkiem objęte są motocykle, samochody osobowe, ciężarowe, przyczepy i naczepy oraz ciągniki rolnicze itp. Jeśli interesuje Cię nowe ubezpieczenie OC, sprawdź stronę: https://gk24.pl/drogi-samochod-a-oc-560zl-mozliwe/ar/12220125 i dowiedz się, czy to prawda, że polisa może kosztować tylko 560 zł.

Nie masz OC – płacisz karę

W związku z obowiązkowym charakterem polisy, ustawodawca przewidział dla osób uchylających się, od objęcia ochroną pojazdu, kary finansowe. Ich wysokość jest zmienna w zależności od okresu, w jakim samochód nie był ubezpieczony oraz rodzaju pojazdu. W roku 2020 stawki grzywien prezentują się następująco:

do 3 dni – 1040 zł,
– od 4 do 14 dni – 2600 zł,
– powyżej 14 dni – 5200 zł.

OC może uratować Twój budżet

W sytuacji, gdy spowodujesz niebezpieczne zdarzenie, polisa OC pomoże Ci uniknąć lub znacznie zminimalizować przykre skutki finansowej Twoich działań. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych napraw oraz odszkodowań dla ofiar zdarzenia. Pamiętaj jednak, że istnieją zapisy o wyłączenia od odpowiedzialności, gdy np. podczas kolizji kierowca był pod wpływem środków odurzających. Jeśli już musisz wychodzić z domu, to oprócz polisy OC pamiętaj również o maseczce ochronne. Sprawdź zasadność zasłaniania ust i nosa.

Każde OC jest takie samo

Obowiązkowy charakter sprawia również, że zakres ochrony ubezpieczeń OC został zrównany. Nie ma więc najmniejszego sensu porywanie się na drogie oferty z nadzieją, że otrzymasz większą ochronę. Każda firma oferuje to samo, a różnią się wyłącznie ceny. Zbadaj więc raczej renomę ubezpieczyciela oraz opinie klientów.

Wysokość składki jest sumą wielu czynników

Ubezpieczyciele korzystają z algorytmu, który ma za zadanie jak najlepiej oszacować ryzyko związane z ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. Żeby jednak można było to zrobić, potrzebne jest zebranie kluczowych informacji takich jak:

stan cywilny,
– dzietność,
– wiek,
– doświadczenie za kierownicą,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
– miejsce zamieszkania,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.

Sprzedaż samochodu – co warto wiedzieć?

Jeśli znasz już najważniejsze fakty o ubezpieczeniu OC dobrze byłoby, gdybyś orientował się też, jak wygląda procedura sprzedaży samochodu. W końcu każdy robi to chociaż raz w życiu. Wszystkie niezbędne szczegóły, które pozwolą Ci na bezproblemowe przeprowadzenie transakcji, znajdziesz na stronie: http://www.chojnow.pl/news/news/view/id/11694. Szczególnie ważna jest kwestia umowy oraz jej poprawności. Zwróć koniecznie na to uwagę.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: