Jak przygotować się do zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

  • 11.03.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przygotować się do zakupu mieszkania na rynku wtórnym?
Zakup własnego mieszkania to proces, który składa się z wielu etapów i wymaga on podejmowania ważnych decyzji. Już na samym początku warto wiedzieć, na jakie kwestie, należy zwrócić uwagę - od poszukiwań nieruchomości na portalach internetowych po ogladanie mieszkania na żywo. Dodatkowo dochodzą takie sprawy jak kompletowanie dokumentów oraz finalizacja umowy - do której trzeba się odpowiednio przygotować. Sprawdź artykuł poniżej i dowiedz się jak na co zwrócić uwagę, kupując mieszkania na rynku wtórnym.

Mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, często wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Niezależnie od tego, czy sprzedający nieruchomość korzysta z usług pośrednika, czy też nie, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim, podczas oglądania mieszkania z rynku wtórnego (np. https://gethome.pl/mieszkania/poznan/t/kawalerki/) , należy upewnić się, czy ta osoba, nie sprzedaje np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie stanu fizycznego danego mieszkania. Często zdarza się tak, że na pierwszy rzut oka nie jest się w stanie ocenić, jaki jest metraż w danym pomieszczeniu, bądź stanu ścian, czy też sufitu. Jeśli nie potrafi się samodzielnie tego zrobić, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców, którzy dokonają technicznego przeglądu mieszkania. Ponadto należy również dowiedzieć się, jaki jest stan całego budynku, gdyż problemy z licznikami, a także z dachem, mogą wiązać się ze znacznym podniesieniem funduszu remontowego.   

Jak szukać nieruchomości na portalach ogłoszeniowych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że etap poszukiwania i selekcji ogłoszeń mieszkaniowych jest jednym z najważniejszych. Skuteczne wyszukiwanie ofert m.in. w serwisach internetowych pozwala przede wszystkim zaoszczędzić dużo czasu. Ponadto warto zaznaczyć, że im więcej rzeczy można dowiedzieć się z takiego ogłoszenia, czy też rozmowy telefonicznej - tym szybciej można znaleźć i zakupić mieszkanie z rynku wtórnego. Efektywne wyszukiwanie nieruchomości na portalach internetowych, należy rozpocząć od prawidłowego uzupełnienia odpowiednich rubryk, które pozwolą na dopasowanie ofert, które dostosowane są do własnych preferencji. Warto wspomnieć, że to na ile przefiltruje się oferty, zadecyduje, czy i przede wszystkim jak szybko osiągnie się upragniony efekt. Dodatkowo warto także zadbać o tak zwane frazy kluczowe, dzięki którym pojawi się więcej spersonalizowanych ofert. Należy jednak pamiętać, że zbyt wąskie wyszukiwanie, np. dokładnego piętra pokaże mocno okrojoną ofertę a z kolei szerokie wyszukiwania jak np. mieszkania - Warszawa, wyświetli kilkadziesiąt tysięcy pozycji. 

Bezpieczny zakup mieszkania na rynku wtórnym 

Jeśli zdecyduje się już na jedną i konkretną nieruchomość, należy koniecznie sprawdzić jej stan prawny, aby być pewnym, że dokonuje się bezpiecznej transakcji. Jednym z podstawowych aspektów jest to, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dokumenty. Warto zatem poprosić właściciela o takie dane jak: akt notarialny kupna mieszkania, wypis z księgi wieczystej, zaświadczenie o zaległości czynszowych, zobowiązanie właściciela do wymeldowania wszystkich lokatorów z lokalu, a także potwierdzenie, że mieszkanie nie jest obciążone m.in prawem dożywocia. Oczywiście warto zaznaczyć, że sytuacja prawna każdego lokalu może być inna, jak i również w każdym przypadku mogą być potrzebne inne dokumenty. W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika lub notariusza. 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: