Czy wygodny materac musi kosztować fortunę?

  • 06.08.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czy wygodny materac musi kosztować fortunę?
W sklepach można znaleźć szeroką gamę materaców o cenach od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Czy wtedy, gdy chcemy się wyspać, musimy przygotować się na aż taki wysoki wydatek?

Materac jest podstawą komfortowego snu. Jego zadaniem jest zapewnienie miękkiego, ale stabilnego podparcia dla całego ciała. Aby uzyskać taki efekt, stosuje się szereg różnych materiałów, dlatego to one mają kluczowy wpływ na to, czy materac rzeczywiście jest komfortowy.

 

Każdy z nas ma nieco inne oczekiwania w stosunku do podłoża, na którym śpi. Niektórzy preferują twardsze materace, inni z kolei wolą te miękkie. Są osoby, które cierpią z powodu bólu kręgosłupa lub mają urazy ortopedyczne i wymagają snu na specjalistycznych materacach. Są także alergicy, którzy nie mogą korzystać z materaców zbierających kurz i roztocza. Zatem, jak dobrać idealny materac i nie przepłacić?

 

Wygodny materac – piankowy czy kieszeniowy?

Materace można podzielić na dwa główne typy, a mianowicie na materace piankowe oraz na materace kieszeniowe.

 

Materace piankowe składają się w całości z pianek – jednego typu pianki albo kilku rodzajów pianek w materacach warstwowych. Są rekomendowane dla osób z alergiami, ponieważ wspierają prawidłową cyrkulację powietrza i dobrze odprowadzają wilgoć. Materace piankowe dostępne są w szerokiej gamie wariantów do wyboru dla dorosłych oraz dla dzieci.

 

Materace kieszeniowe z kolei to nowoczesny typ materaców sprężynowych. Zamiast standardowych sprężyn bonellowych stosuje się w nich mniejsze sprężyny zamknięte w osobnych kieszonkach. Dzięki temu każda z nich pracuje osobno, co przekłada się na lepszą elastyczność punktową materaca, a tym samym jego dobre dopasowanie do sylwetki na całej jej długości.

 

W sklepach można znaleźć także materace kieszeniowe strefowe, w których stosuje się sprężyny o różnych stopniach twardości rozłożone tak, aby odpowiadały anatomicznej budowie ciała człowieka.

 

Zatem zarówno materace piankowe, jak i kieszeniowe są w stanie zapewnić wysoki komfort snu. Aby dobrać odpowiedni model, warto więc zwrócić uwagę na materiały, z których są one wykonane.

 

Materiały stosowane do produkcji materaców:

  • standardowa pianka PUR – tania pianka, która nazywana jest też obiciową, daje niski komfort i wytrzymałość, dlatego lepiej unikać materaców, które są z niej wykonane
  • pianka wysokoelastyczna, HR – lepszej klasy pianka PUR, która dzięki swojej nieregularnej strukturze jest o 40% wytrzymalsza oraz bardziej komfortowa, ponieważ posiada lepszą elastyczność punktową – zapewnia komfortowy sen w przystępnej cenie
  • pianka termoelastyczna – inaczej pianka VISCO, memory, czyli pianka z pamięcią – reaguje na dotyk i ciepło ludzkiego ciała, otulając je i dając optymalne dopasowanie, polecana przy bólach pleców, jest dostępna w wariancie miękkim
  • pianka lateksowa – najczęściej syntetyczna albo mieszana z lateksem naturalnym, daje luksusowy komfort snu ze względu na swoją unikatową elastyczność punktową, jest także bardzo wytrzymała, jest najdroższym z dostępnych materiałów
  • mata kokosowa – stosowana jako dodatek w wielu materacach, powoduje utwardzenie ich nawierzchni

 

Zatem, jaki materac kupić?

Gdy poszukujemy taniego, ale wygodnego materaca, warto wybrać model piankowy albo kieszeniowy z pianką wysokoelastyczną.

 

Jeśli możemy pozwolić sobie na wyższy wydatek, lepszym wyborem będzie materac z pianką termoelastyczną lub lateksową. Im większa grubość tych pianek, tym cena będzie wyższa, ale również zwiększy się nasz komfort snu.

 

Do zapoznania się ze swoją kolekcją wygodnych i przystępnych cenowo materaców zaprasza sklep Carpet Zone z Kielc, który oferuje również łóżka oraz stelaże do łóżek. Więcej informacji o asortymencie sklepu można znaleźć na stronie: https://carpet-zone.pl/materace.

Grupa Tipmedia
Podziel się: