Wykorzystanie podczerwieni w ogrzewaniu.

  • 26.04.2021, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Wykorzystanie podczerwieni w ogrzewaniu.
Człowiek od zarania dziejów wykorzystywał różne sposoby uzyskania ciepła. Naturalną i nie wymagającą pomysłowości formą ogrzewania były promienie słoneczne.To źródło ciepła nie zawsze i nie w każdej szerokości geograficznej było pewne i wystarczające, toteż ludzie przez tysiące lat korzystali i korzystają między innymi z ognia, jako naturalnej energii.

Współczesne technologie grzewcze różnią się przede wszystkim pod względem źródła zasilania. Powszechnie dotąd stosowane systemy ogrzewania znane pod ogólną nazwą c.o sprawdzały się jedynie pod względem uzyskiwania jednakowej temperatury w całym ogrzewanym budynku. Jednak rodzaj tak pozyskanego ciepła pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli mieliśmy okazję choć raz poczuć jak grzeje tradycyjny piec kaflowy, wiemy, jak ogromna różnica jest właśnie w rodzaju ogrzanego powietrza. Piece kaflowe dawały ciepło podobne do ciepła promieni słonecznych. W nowoczesnej technologii tę charakterystykę mają systemy ogrzewania na podczerwień. Jest to rodzaj ogrzewania, który daje identyczne odczucie, jak to, kiedy padają na nas promienie słoneczne.

Ogrzewanie na podczerwień opiera się na promieniowaniu, a więc dociera bezpośrednio zarówno do przebywających w pomieszczeniu osób, jak i do przedmiotów znajdujących się w tym samym wnętrzu. Podstawową zaletą ogrzewania na podczerwień jest oszczędność energii. System nie nagrzewa niepotrzebnie powietrza, a zatem całą moc kieruje na przebywające we wnętrzach osoby i przedmioty.

Ogrzewanie elektryczne przy użyciu podczerwieni znajduje szerokie zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i w dużych halach i magazynach. Wykorzystanie promieniowania podczerwieni sprawdziło się szczególnie w miejscach, gdzie zachowanie stałej wilgotności powietrza jest sprawą priorytetową. W obiektach sakralnych, zwłaszcza w zabytkowych świątyniach bogatych w cenne dzieła sztuki wykorzystanie tej technologii okazało się niezwykle pożyteczne. W świątyniach, gdzie gromadzą się jednocześnie setki osób ogrzewanie podczerwienią działa jedynie wtedy, kiedy trzeba i tak, jak długo trzeba.

Urządzenia grzewcze działające na zasadzie promieniowania fal podczerwieni znalazły zastosowanie również w muzeach i bibliotekach. Wykorzystanie promienników jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania, ponieważ nie wymaga dodatkowego nawilżania powietrza. W związku z tym przedmioty i eksponaty narażone na uszkodzenie z powodu nieodpowiedniej wilgotności są przechowywane znacznie bezpieczniej.

Korzystanie z ogrzewania na podczerwień to nie tylko oszczędność, ale i dbałość o naturę.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: