Relaksacyjne działanie rybek - załóż swoje akwarium!

  • 26.04.2021, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Relaksacyjne działanie rybek - załóż swoje akwarium!

Akwarystyka to hobby popularne na całym świecie i zachwyca ludzi w różnym wieku. Nie ma w tym nic dziwnego! Podwodny świat jest magiczny i można go podziwiać przez długie godziny. Dodatkowo własne akwarium jest świetnym wyborem, bo możemy je urządzić według własnego uznania. Rybki są też idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób - nie trzeba im poświęcać dużo czasu, a przy tym obserwowanie tych podwodnych zwierząt działa odprężająco.

Jakie są zalety posiadania akwarium?

Akwarium jest łatwe w utrzymaniu i można dowolnie wybierać rozmiar. Rybki dobrze sprawdzą się jako pierwsze zwierzę dla dziecka i nauczą odpowiedzialności, a przy tym założenie własnego, podwodnego świata posiada wiele zalet:

  • Rybki zmniejszają poziom stresu - obserwacja rybek może działać hipnotyzująco, ich ruchy odrywają od męczących myśli i pozwalają odpocząć w trakcie dnia.
  • Pozwala na kontakt z naturą - oglądanie rybek jest niezwykle interesujące, a samo akwarium jest zupełnie nowym światem w naszym domu.
  • Akwarium jest piękną ozdobą - prezentuje się bardzo efektownie, możemy je dowolnie urządzić, a łuski rybek przyciągają wzrok fantazyjnymi kolorami.
  • Uczy odpowiedzialności - akwarium nie jest tak absorbujące jak inne zwierzęta, ale dalej wymaga zdobycia wiedzy, aby nie zaszkodzić rybkom i systematyczności w dbaniu o zbiornik.
  • Rybki polecane są dla alergików - jest to wygodna opcja dla osób, które chcą mieć w domu zwierzęta, a przy tym są uczulone na przykład na sierść.

Jak urządzić swoje pierwsze akwarium?

Wielkość zbiornika

Pierwszym krokiem będzie wybór miejsca na zbiornik i jego wielkości. Podłoże musi wytrzymać duży nacisk i kontakt z wodą, musi być też miejsce na zamontowanie oświetlenia. Odradza się stawianie akwarium przy oknie - światło dzienne znacznie zwiększa rozwój glonów. W dużych pomieszczeniach możemy pokusić się o większy zbiornik, nawet 240-litrowy, a w mniejszych lepiej wybrać taki do 80 litrów. W przypadku wątpliwości warto odwiedzić sklep akwarystyczny Wrocław, aby poradzić się fachowców.

Wyposażenie

W następnej kolejności należy rozejrzeć się za filtrem, który musi być dopasowany do rozmiaru zbiornika - im większy, tym mocniejszy musi być filtr. Jego zadaniem jest utrzymanie klarowności wody i oczyścić ją z substancji niebezpiecznych dla rybek. Równie ważne jest oświetlenie do akwarium, ma ono zapewnić zwierzętom ich naturalne warunki, więc należy dobrać je odpowiednio do gatunków. Potrzebna będzie też grzałka z termostatem, aby utrzymać optymalną temperaturę i napowietrzacz do wzbogacenia wody w tlen.

Dekoracje

Jako podłoże najczęściej wykorzystywany jest żwir, jest gruntem dla roślin i wspomaga ich rozwój. Bardzo ważne są rośliny akwariowe, mają dwie funkcje - dekoracyjną i stabilizującą. Wspomagają cały ekosystem akwarium, poprawiają jakość wody i oczyszczają ją z toksyn. Ich rodzaj można dobrać według własnego gustu, pamiętając o wielkości naszego zbiornika. Można dodać też kamienie i inne gotowe dekoracje, ale należy wziąć pod uwagę, aby nie miały żadnych ostrych krawędzi, o które rybki mogłyby się skaleczyć.

Dla początkujących akwarystów dobrym rozwiązaniem mogą być gotowe zestawy, które zawierają wszystkie potrzebne rzeczy, a z upływem czasu i nabyciem doświadczenia, taki zestaw można dowolnie zmieniać i ulepszać.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: