Jak często czyścić wykładzinę? Zakres pracy ekipy sprzątającej

  • 28.04.2021, 12:00
Jak często czyścić wykładzinę? Zakres pracy ekipy sprzątającej
Mimo ogromnego wyboru rodzajów podłóg (tj. parkiet, panele, podłogi drewniane, płytki i wiele innych), często decydujemy się na wykładzinę podłogową. Jest to opcja stosunkowo niedroga i efektowna, a także wygodna w użytkowaniu. W prywatnych mieszkaniach, biurach, różnych instytucjach, przedszkolach, żłobkach, bibliotekach i wielu miejscach odwiedzanych przez większą liczbę osób, możemy spotkać różne rodzaje wykładziny podłogowych. O ile jednak sprawdzają się one funkcjonalnie i wizualnie, o tyle czasami utrzymanie ich w idealnej czystości może być pewnego rodzaju wyzwaniem.

 

Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie wykładzin? Jak często powinniśmy to robić? I czy warto zlecić tą czynność profesjonalnej firmie sprzątającej? Sprawdź przed ostatecznym podjęciem decyzji.

Rodzaje wykładzin w domach i firmach

Sposób na czyszczenie wykładzin musi być on dostosowany do tego, z jakiego materiału są one wykonane. Najczęściej spotykanymi w domach i instytucjach są wykładziny dywanowe z naturalnym lub sztucznym runem. Oczywiście naturalne runo jak wełna, bawełna, trawa morska powoduje, że wykładzina jest stosunkowo droższa, niż jej syntetyczny odpowiednik. A ponieważ naturalne włókna nie zawsze są odpowiednie dla alergików i mogą stanowić pożywkę dla różnego rodzaju bakterii, często i chętnie wybierane są wykładziny z runem sztucznym - poliamidowe, poliestrowe czy polipropylenowe. Dość popularne są również łatwo zmywalne wykładziny elastyczne, do których zaliczamy wykładziny PCV, korkowe, kauczukowe, gumowe.

Pranie wykładzin – jak często ?

Wszystko zależy od miejsca, w którym znajduje się użytkowana wykładzina. Inaczej wygląda to w prywatnym domu, inaczej w firmie, przy czym czyszczenie wykładzin w firmie zależy od tego, czy jest to niewielka powierzchnia, niezbyt intensywnie użytkowana, czy wręcz przeciwnie - przewija się przez nią codziennie większa ilość osób. Wtedy częste pranie wykładzin jest jak najbardziej wskazane, nie tylko w celu pozbycia się trudnych zabrudzeń, ale również przykrych zapachów, bakterii, kurzu, ewentualnych zarodników pleśni i grzybów. Czyszczenie wykładzin ekstrakcyjne, czyli na mokro, powinno odbywać się przynajmniej raz na kwartał w takich miejscach, jak biura, przedszkola lub żłobki. Jeżeli decydujemy się na usługi profesjonalistów, wtedy nie musimy już martwić się o sprzęt i środki czystości. Przemex, firma sprzątająca Lublin, dysponuje odpowiednimi sprzętami oraz atestowanymi środkami chemii czyszczącej, dzięki którym pranie dywanów i wykładzin stanie się dziecinnie proste. 

Zwykle czyszczenie wykładzin wykonuje się regularnie, na bieżąco, jednak jeżeli nie dajemy sobie rady z nieestetycznymi zabrudzeniami, lepiej powierzyć wykonanie tej pracy profesjonalnej firmie.

Czy czyszczenie wykładzin jest trudne?

Łatwe do usunięcia zabrudzenia, na które wykładziny narażone są podczas użytkowania, możemy z powodzeniem wyczyścić sami. Podczas rutynowego sprzątania przy pomocy odkurzacza, szczotki czy ściereczki z rozcieńczonym detergentem, można usunąć większość drobnych zanieczyszczeń. Bywa jednak tak, że mamy do czynienia z bardzo trudnymi do wywabienia plamami, nieestetycznymi śladami i nie dajemy sobie sami z tym rady. Wtedy możliwie najsensowniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalistów specjalizujących się w szeroko pojętym doczyszczaniu. 

Poznaj PRZEMEX, czyli profesjonalna firma sprzątająca. Lublin i okolice to obszar, na którym świadczą oni swojego usługi. PRZEMEX dysponuje profesjonalnymi i nowoczesnymi urządzeniami czyszcząco-piorącymi oraz szeroką gamą środków czyszczących, opatrzonych odpowiednimi certyfikatami. Świadczą one o niezwykłej skuteczności i sile w usuwaniu uporczywych zabrudzeń.

 Atutem firmy jest również wyjątkowa dbałość o powierzone do czyszczenia wykładziny i dywany. Dzięki indywidualnemu doborowi odpowiednich środków, pranie dywanów i wykładzin jest bezpieczne, a materiał nie ulega zniszczeniu i zmechaceniu. PRZEMEX dostosowuje się również do godzin pracy i funkcjonowania miejsc, w których mają być wykonane prace porządkowe.

--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: