Taśmy kinezjologiczne - jak wybrać dobry tejp?

  • 07.06.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Taśmy kinezjologiczne - jak wybrać dobry tejp?
Na rynku funkcjonuje wiele firm produkujących tejpy. Często proponują one produkty w niskich cenach i zróżnicowanym asortymencie. Nie zawsze jednak to, co tanie, stanowi korzystny wybór w długoterminowej perspektywie. W jaki sposób wybrać plastry sportowe, które rzeczywiście przyniosą ulgę w bólu? Na co zwrócić uwagę, by osiągnąć zamierzony efekt? Skorzystaj z podpowiedzi.

 

1. Tejpy - co to jest?

2. Jak wybrać tejp?

3. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając tejp, zwróć uwagę na warianty oferowane przez uznanych producentów, na przykład oryginalne koreańskie Kinesio tape, czyli BB Tape, a także Tmax Tape, 3ns Tape lub Pino Tape.

Tejpy - co to jest?

Tejp, określany także jako kinesiology tape, to nazwa obejmująca plastry sportowe naklejane w miejscu urazu lub przeciążenia mięśni. Ich zadaniem jest zmniejszenie bólu i skrócenie czasu rekonwalescencji. Powszechnie wykorzystuje je rehabilitacja sportowa w dyscyplinach takich jak: piłka nożna, tenis, siatkówka, lekkoatletyka czy koszykówka. Kinesio taping to sposób działania, który medycyna sportowa zawdzięcza dr. Kenso Kase. Najczęstsze zastosowanie obejmuje:

  • przeciwdziałanie zastojom limfatycznym,
  • redukcję stanów pourazowych,
  • przeciwdziałanie wadom postawy,
  • wsparcie pracy mięśni, odciążenie ich i ograniczenie zmęczenia.

Udowodniono także, że tejpowanie przyspiesza gojenie ran, wchłanianie blizn i zwłóknień. Używane są również przy drenażu limfatycznym.

Jak wybrać tejp?

Plastry sportowe występują w różnych wariantach. Dwa podstawowe typy to:

  • taśmy elastyczne - niezastąpione przy nadwyrężeniu mięśni oraz obrzękach,
  • sztywne plastry - pomocne w stabilizacji i odciążaniu stawów oraz regeneracji po urazach, które spowodowała kontuzja sportowa,
  • kompresyjne taśmy kinezjologiczne - ich zadaniem jest zwiększenie przepływu krwi na określonym obszarze.

Tejpy występują w różnych kolorach. Czy barwa ma znaczenie? Oczywiście, że nie. Swego czasu pokutowało przekonanie, że taśmy w ciepłych kolorach działają rozgrzewająco i pobudzająco, a te w zimnych - chłodząco. Okazało się jednak, że to tylko subiektywne odczucia, nie mające poparcia w rzeczywistości. Niektórzy pacjenci miewają wrażenie, że część kolorów mocniej trzyma, jednak większy wpływ ma na to klej to tejpów niż kolor samego plastra.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na plastrowanie dynamiczne, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dobrze jest sprawdzić, czy wybrany tejp przeszedł weryfikację medyczną i chemiczną potwierdzającą, że jest w pełni bezpieczny dla pacjentów. Znaczenie ma także estetyka i elastyczność taśmy.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: