Sposoby na relaks po ciężkim dniu

 • 08.06.2021, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Sposoby na relaks po ciężkim dniu
Zastanawiasz się jak porządnie się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, na uczelni, w szkole? Poznaj kilka sposobów na osiągnięcie relaksu, a z drugiej strony zadbanie o zdrowie. Przedstawimy takie sposoby jak: akupresura, joga oraz ćwiczenia. Sprawdź, jakie mogą mieć pozytywne skutki na Twoje ciało. 

 

 

Czym jest akupresura i ja może pozytywnie wpływać na zdrowie?

Akupresura jest metodą leczniczą, która ma historię. Ma swoje korzenie w medycynie chińskiej i jest znana od starożytności. Akupresura jest uciskaniem wybranych punktów na ciele. Uciski nie są przypadkowe, ponieważ wpływają na pracę konkretnych narządów wewnętrznych. Stymulując je, dochodzi do leczenia różnego rodzaju bólu. Dodatkowo poprawia się praca organów wewnętrznych oraz przywraca się do zdrowia po różnych chorobach i urazach. 

Akupresura może być wykonywana również w domu. Mata do akupresury jest cienkim materiałem z wypustkami, który można rozłożyć w dowolnym miejscu w domu, czy mieszkaniu. 

Wystarczy położyć się na macie, a w tym momencie wywierany jest nacisk na ciało. Przez to poprawia się dopływ krwi i krążenie limfatyczne. Dodatkowo wpływa pozytywnie na stymulację centralnego układu nerwowego. Efekt to zmniejszone napięcie, które działa przeciwbólowo, jak również relaksacyjnie.

Świetnie sprawdzi się w przypadku astmy, chorób układu krążenia, układu pokarmowego, neurohormonalnego, depresji, migreny, alergii. Łagodzi również ból. 

Matę do akupresury wystarczy stosować przez około 15 minut, aby zadziałała relaksująco na organizm. 

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania maty akupresurowej. Mogą to być:

 • problemy ze skórą,
 • grzybica,
 • rany,
 • choroby zakaźne skóry,
 • ciąża,
 • przewlekła infekcja,
 • nowotwór,
 • epilepsja,
 • hemofilia,
 • stan pozawałowy,
 • zakrzepica tętnicy wieńcowej.

 Po zastosowaniu maty mogą wystąpić małe zaczerwienienia.

Joga - jak pozytywnie wpływa na zdrowie?

Joga jest systemem ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na zdrowie oraz na umysł. Dodatkowo świetnie wpływa na kondycję fizyczną. Dzięki ćwiczeniom można stymulować pracę zakończeń nerwowych, wpływać na wydzielanie hormonów oraz wzmocnić mięśnie. Główną zaletą jest przezwyciężenie bólu oraz złagodzenie objawów wielu chorób. Dzięki praktykowaniu jogi można kontrolować system nerwowy i poprawić przemianę materii, pracę serca i płuc. Wykorzystywana jest w leczeniu chorób przewlekłych, cukrzycy, stwardnieniu rozsianym, zapaleniu stawów.

Dodatkowo ciało jest giętkie i zwiększa się ilość energii. Joga przyspiesza przemianę materii oraz spale kalorie. Wpływa również na spadek poziomu cholesterolu. Jogę często łączy się z medytacją, dzięki temu można wyciszyć ciało i umysł.

Aby praktykować swobodnie jogę warto kupić dobrą matę do jogi. Mata do jogi powinna być niesamowicie wygodna, aby ćwiczenia na niej były przyjemnością. Najbardziej polecane firmy to:

 • mata airex - ta mata jest niezwykle przyjemna w dotyku oraz przyjazna dla ciała, ma długą żywotność i wysokie właściwości izolacyjne od podłoża, jak również dużą skuteczność amortyzacji i doskonałą przyczepność do podłoża,
 • mata Manduka - jest trwała, w pełni naturalna. Wszystko jest stworzone z wielką dokładnością. Główne cechy to jakość materiału, staranne wykończenie i ekologia. Jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem, zapewnia świetną amortyzację i przyczepność. Sprawdzi się nawet dla wymagających klientów. Firma Manduka ma dożywotnią gwarancję na wszystkie produkty. Manduka oferuje wiele modeli, które można indywidualnie dopasować do potrzeb. 

Jakie ćwiczenia wykonywać dla zdrowia?

Aby utrzymać dobrą kondycję ciała warto codziennie wykonywać zestaw ćwiczeń.  Taki codzienny rozruch pomoże utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej, zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby, np. cukrzycę, otyłość, osteoporozę, czy też choroby serca. Ćwiczenia zadziałają również na układ odpornościowy. Dodatkowo regularnie ćwicząc, rośnie poziom tzw. hormonu szczęścia. Z pewnością doda to energii. 

Przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać to:

 • przysiad,
 • pies z głową w dół,
 • deska,
 • pompka, 
 • martwy ciąg,
 • proste ćwiczenia z hantlami.

Ćwiczenia warto połączyć w plan treningowy. Dzięki temu zaangażuje się praktycznie całe ciało. Warto, aby trening trwał od około 30 do 60 minut, oczywiście w zależności od jego intensywności. Do większości ćwiczeń należy wybrać matę. Mata do ćwiczeń ma bardzo duże znaczenie. Wpływa nie tylko na komfort podczas ćwiczeń, ale też zmniejsza szansę występowanie kontuzji czy otarć. Mata do ćwiczeń może zapewnić stabilizację, właściwą przyczepność, wygodę, dzięki czemu trening będzie czystą przyjemnością. 

Niektóre ćwiczenia warto wykonać na macie rehabilitacyjnej, która cechuje się wysoką jakością wykonania oraz szerokim zastosowaniem i daje gwarancję bezpieczeństwa. Dzięki temu zadowolenie z treningu jest większe.

 

Podsumowując, warto wygospodarować w trakcie dnia chwilę na ćwiczenia lub inną aktywność. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na nasze ciało, ale i na nasz umysł. Z pewnością takie oderwanie od obowiązków i miliona myśli doda nam energii i siły do działania.

 

Jakie są Wasze sposoby na relaks i zadbanie o swoje zdrowie?

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: