Jakie akcesoria i kawy oferują sklepy z kawą?

 • 14.06.2021, 12:00
 • Grupa Tipmedia
Jakie akcesoria i kawy oferują sklepy z kawą?
Czarny trunek o wielkiej mocy - niejeden miłośnik kawy tak właśnie ją scharakteryzuje. Parzona na różne sposoby, w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości, pobudza i dodaje energii wprawiając w doskonały nastrój. Dla wielu jej wielbicieli stanowi ważny element ich codziennego rytuału. Sklepy z kawą chcąc sprostać oczekiwaniom kawoszy mają dość bogatą ofertę różnorodnych kaw i wszelkich akcesoriów niezbędnych do jej przyrządzania na różne sposoby.

 

Różnorodność kaw

Dobrze zaopatrzona hurtownia kawy będzie miała spory wybór zarówno kaw jednorodnych (ang. „single origin”), jak i mieszanek kaw (ang. „coffee blends”).

Wśród kaw jednorodnych znaleźć można jej następujące rodzaje:

 • kawę arabica - cechującą się niską zawartością kofeiny i kwasowości oraz wyróżniającą się aromatem i pełnią smaków, która rośnie powyżej 1000 m, a jej uprawa jest dość wymagająca, co przekłada się na jej wyższą cenę;
 • kawę robusta - uprawianą nieco niżej i tańszą oraz charakteryzującą się dwukrotnie wyższą zawartością kofeiny niż arabica i cechującą się bardziej ostrym i wyrazistym smakiem.

Oczywiście w ofercie rynkowej dostępne są kawy ziarniste i mielone. Warto dodać, że kawy mielone mogą cechować się różnym stopniem zmielenia:

 • drobno zmielona - polecana do ekspresu ciśnieniowego, mocna w smaku, dobrze łącząca się z mlekiem;
 • średnio zmielona - odpowiednia do parzenia, by został wydobyty jej pełny aromat i smak, pozbawiony goryczki;
 • grubo zmielona - rekomendowana do ekspresu przelewowego pod minimalnym ciśnieniem, by nadać naparowi umiarkowany smak i aromat.

Ponadto kawy dostępne w sklepach wyróżniają się także różnym stopniem wypalenia:

 • jasne palenie - dające większą kwasowość naparu, ale za to lżejszy smak;
 • średnie palenie - najczęściej spotykany, bo zachowujący pewien balans między goryczą a kwasowością naparu;
 • ciemne palenie - oddające pełnię goryczy naparu.

Trzeba również zaznaczyć, że oferowane na rynku kawy można podzielić na komercyjne i specilaity. Te pierwsze zbierane są maszynowo i są zwykle ciemno palone metodą przemysłową. Są produktem masowym i nie zawierają informacji o kraju pochodzenia. Z kolei kawa speciality jest ręcznie zbierana, uprawiana na dużych wysokościach, w odpowiednich warunkach i kupowana bezpośrednio od plantatorów. Poza tym jest ona dostępna okresowo i w ograniczonych ilościach. Dokładnie wiadomo skąd pochodzi oraz jest wypalana metodą rzemieślniczą, krótko przed spożyciem.

Ekspresy do kawy

Sklep z kawą to nie tylko różnorodna oferta kaw, ale również wszelkich akcesoriów do jej przyrządzania. Jednym z nich są ekspresy do kawy, które mogą być przelewowe bądź ciśnieniowe. Ekspresy przelewowe pozwalają przygotować kawę w "tradycyjnej wersji małej czarnej" - tzn. zalać wrzątkiem zmielone ziarna kawy. Z kolei ekspresy ciśnieniowe pozwalają w nieco bardziej profesjonalny sposób zaparzyć kawę, by cieszyć się odmiennym smakiem pod różnymi jej postaciami - np. klasycznego espresso, kremowego cappuccino czy też latte.

Dostępne są 3 rodzaje ekspresów ciśnieniowych:

 • kolbowe (niskociśnieniowe),
 • na kapsułki,
 • automatyczne.

Kawiarki

Niemal każda hurtownia kawy będzie mieć w swoim asortymencie również kawiarki - proste urządzenia, pozwalające zaparzyć ulubioną kawę i jednocześnie celebrować moment jej przygotowywania. Kawiarki mogą mieć postać klasycznych - stawianych na kuchenkę (różnego typu - gazową, elektryczną, ceramiczną czy płytę indukcyjną) lub formę elektrycznych kafetierek. Ponadto kawiarki mogą być wykonane ze stali, aluminium lub porcelany oraz mogą być różnej pojemności - od 1 do 18 tz (przy czym tz to określenie jednej filiżanki o pojemności ok. 50 ml).

Młynki do kawy

W ofercie sklepów z kawą można znaleźć zarówno młynki automatyczne, jak i ręczne. Te pierwsze pozwalają szybko, ale i w profesjonalny sposób zmielić ziarno. Są albo udarowe (noże rozdrabniają ziarna) albo żarnowe (stalowe lub ceramiczne, które miażdż ziarna). Młynki ręczne, doceniane przez prawdziwych koneserów kawy, umożliwiają dostosować stopień zmielenia ziaren do indywidualnych preferencji oraz pozwalając w ten sposób rozkoszować się samym procesem przygotowywania kawy. Najbardziej popularne są młynki ręczne żarnowe.

Dripy

Drip jest alternatywną przelewową metodą parzenia kawy, wykorzystującą tzw. drippery (dripy) - specjalne urządzenia w kształcie stożkowatej filiżanki. W sklepach dostępne są dripy wykonane ze szkła, metalu bądź tworzywa sztucznego. Do przygotowania ulubionej kawy wystarczy drip, gorąca woda, filtr i zmielone, według uznania, ziarna kawy. Kawa alternatywna to doskonały i głęboki smak!

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: