Rentowność najmu a rentowność lokat – różnice

  • 06.07.2021, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Rentowność najmu a rentowność lokat – różnice
W ostatnim roku rynek nieruchomości musiał zmierzyć się ze znacząco mniejszym zainteresowaniem ze strony wynajmujących. Pandemia wpłynęła na zawieszenie działalności wielu z branż, które najczęściej decydowały się na zdalne wykonywanie zadań przez swoich pracowników. Mimo obecnej sytuacji na rynku rentowność najmu wciąż pozostaje bardziej zyskowna od lokaty bankowej.

Inwestowanie w nieruchomości przeznaczone pod wynajem np. w gotowe mieszkania w Stęszewie jest do tego stopnia opłacalne, że w przypadku, gdy mieszkanie stoi puste nawet przez pół roku, takie rozwiązanie jest nadal korzystniejszą opcją, niż trzymanie swoich środków na lokacie bankowej. Jakie są różnice pomiędzy rentownością najmu a rentownością lokat? Na czym polega przewaga jednych zysków nad drugimi?

Rentowność najmu

Sumę zysków inwestora, będącego właścicielem mieszkania na wynajem, nazywa się rentownością najmu. Konkretna kwota obliczana jest na podstawie wcześniejszego uwzględnienia wszystkich kosztów, związanych z zakupem nieruchomości. Obejmują one podatek od czynności cywilnoprawnych, prowizję pośrednika oraz taksę notarialną. Wliczane są również koszty związane z odświeżeniem lokalu, ewentualnym remontem czy zakupem mebli.

Znaczącym czynnikiem wpływającym na rentowność najmu jest cena i czas zakupu mieszkania. W przypadku, gdy lokal stał się własnością inwestora kilka lat temu, gdy ceny były niższe w porównaniu z dzisiejszymi ofertami na rynku, rentowność będzie wyższa i bardziej opłacalna. Decydującym aspektem jest również to, czy mieszkanie kupiono na podstawie kredytu, czy za „gotówkę”. Nabycie nieruchomości za pomocą kredytu w niektórych przypadkach może zarówno zwiększyć rentowność, jak i w innych ją obniżyć.

Rentowność lokat

Według danych statystycznych NBP średnie oprocentowanie 12-miesięcznych lokat bankowych zakładanych w styczniu tego roku wynosiło 0,16%. Ten znaczący spadek świadczy o zmniejszeniu rentowności lokat, porównując dane z zeszłorocznym oprocentowaniem 12-miesięcznych lokat na 1,46%. Statystyki wskazują na wyraźny spadek zainteresowania klientów trzymaniem swoich środków na lokacie bankowej.

Szacuje się, że rentowność lokaty bankowej jest trzykrotnie niższa, niż w przypadku zysków wynajmowanego mieszkania. W przypadku, gdy lokal stoi pusty nawet do 6 miesięcy i nie przynosi dochodu, zysk wciąż oscyluje w granicy 1,4% netto. To zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie od średniego oprocentowania lokat, które, jak już wcześniej wspominaliśmy, wynosi zaledwie 0,16%.

Rentowność najmu a rentowność lokat – co się bardziej opłaca?

Pomimo spadającego zainteresowania wynajmem nieruchomości na rynku, związanego z pracą zdalną oraz zawieszeniem stacjonarnej działalności większości placówek oświatowych, rentowność najmu wciąż przewyższa zyski z trzymania środków na lokacie bankowej. Sprzyja temu niestabilność sytuacji na rynku, w której obserwujemy od dłuższego czasu narastającą inflację. To właśnie sprawia, że inwestowanie w rynek nieruchomości wydaje się lepszym rozwiązaniem – ryzyko utraty środków na wartości jest mniejsze, niż w przypadku trzymania ich na lokacie bankowej.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: