Prawidłowa konstrukcja komina – jak wybudować komin systemowy?

  • 27.07.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Prawidłowa konstrukcja komina – jak wybudować komin systemowy?
Planowanie budowy to wielkie przedsięwzięcie nawet dla osób, które na co dzień mają styczność z tym tematem. Niezależnie od tego, czy chcemy wybudować mały dom, czy nieco większą rezydencję, każda budowla wymaga wstawienia specjalnego komina, którego zadaniem będzie odprowadzanie spalin z kotłów służących do ogrzewania domu, jak i wody. Na co zwrócić uwagę podczas budowy domu? Na jakie kominy stawiać i jak je wykończyć, by służyły przez długie lata?

 

Na co zwrócić uwagę przed budową komina oraz w trakcie?

Przed przystąpieniem do czynności związanych z budową komina, warto dokładnie przemyśleć wybór konkretnego rozwiązania, by był on odpowiednio dopasowany do wybranego przez nas systemu grzewczego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ poszczególne kotły różnią się między sobą konstrukcję, sposobem palenia oraz odprowadzaniem spalin. Inny komin systemowy będzie bowiem pasował do pieca na ekogroszek, a całkowicie inny sprawdzi się jako przewód spalinowy do pieca na pellet.

Bardzo istotny krok wiąże się z oszacowaniem wysokości komina. Tutaj bowiem musimy zdecydować, ile cegły zamówić, by móc obmurować taki komin. Warto na samym początku wiedzieć też, że montaż komina systemowego nie należy do najprostszych. Niejednokrotnie warto skorzystać z porad ekspertów, którzy doskonale znają się na tym temacie.

Decydując się na konkretny komin, powinniśmy myśleć o jego postawieniu już na etapie fundamentów. Komin systemowy nie jest najlżejszym wyborem, dlatego należy zalać pod niego specjalny fundament, na którym będzie się opierał przez wiele długich lat.

Kolejnym istotnym krokiem jest postawienie komina, a także jego ocieplenie, o ile taki krok jest wymagany biorąc pod uwagę konkretny system. Czasem jednak, zamiast samodzielnego męczenia się z ociepleniem, warto zainwestować w gotowe pustaki zawierające warstwę termoizolacyjną w swoim wnętrzu.

Komin systemowy – co jest ważne w tym rozwiązaniu?

Komin systemowy to nic innego jak znaczne ułatwienie dla człowieka w postaci fabrycznie przygotowanych elementów konkretnego przewodu kominowego. Zazwyczaj produkt ten wykonywany jest z ognioodpornych oraz kwasoodpornych materiałów. W systemach kominowych bardzo często natrafić możemy na liczne akcesoria pomocnicze. Kominy systemowe cechują się znacznie szczelniejszym połączeniem, a ich budowa jest prostsza, szybsza oraz dużo mniej kosztowna. Dodatkowym atutem kominów systemowych jest fakt, iż kominy te zajmują znacznie mniej miejsca w budynku.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: