Radca prawny, adwokat a doradca prawny. Czym różnią się między sobą?

  • 21.08.2018, 17:00
  • Grupa Tipmedia
Radca prawny, adwokat a doradca prawny. Czym różnią się między sobą?
Radca prawny, adwokat i doradca prawny mogą wydawać się podobnymi zawodami. W rzeczywistości jednak każdy z nich jest inny. Czym dokładnie zajmuje się radca prawny, adwokat, a czym doradca prawny?

Nie musimy znać się na prawie, ale nie zwalnia nas to z obowiązku jego przestrzegania. Odpowiedzi na nurtujące pytania możemy poszukiwać samodzielnie, w różnych serwisach prawniczych czy bezpośrednio w aktach prawnych, ale możemy też skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie.

Do adwokata czy radcy prawnego?

Jeśli potrzebujemy pomocy prawnej, najczęściej myślimy od razu o tym, aby udać się do kancelarii adwokackiej. Rzeczywiście, to właśnie w tego rodzaju kancelarii możemy otrzymać fachową pomoc w wybranej przez nas dziedzinie. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie możemy ją dostać.

Warto także wskazać na kancelarie radców prawnych. Wielu z nas mylnie uważa, że radca prawny jest specjalistą, który zajmuje się tylko udzielaniem porad prawnych, natomiast nie może reprezentować klientów w sądach czy przed innymi urzędami. Rzeczywiście, uprawnienia radcy prawnego oraz adwokata w przeszłości były inne, niemniej jednak aktualnie różnice te zatarły się dzięki zmianom w przepisach prawa.

Do adwokata czy do radcy prawnego możemy udać się zarówno wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu porady prawnej czy przygotowaniu konkretnych dokumentów, jak również wtedy, gdy chcemy uzyskać pełnomocnika lub obrońcę w różnych typach spraw sądowych i przed urzędami.

Możemy zatem uzyskać wsparcie prawne zarówno wtedy, gdy chodzi o rozwód czy alimenty, jak i wtedy, gdy mamy pytania dotyczące prawa gospodarczego, handlowego czy prawa pracy. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele kancelarii, na przykład Kancelaria Prawna Maj & Cieślak https://kancelariamc.pl/, oferuje usługi w wybranym zakresie.

Pomiędzy adwokatem a radcą prawnym zachodzi tylko niewielka różnica, która obejmuje charakter zatrudnienia. Radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, natomiast adwokat nie. Także radca prawny, który jest związany ze swoim klientem umową, nie może występować w charakter jego obrońcy w rozprawach karnych – sprawach karnych i karnoskarbowych.

Czy radca prawny do doradca prawny?

Zatem pomiędzy adwokatem a radcą prawnym nie ma obecnie znacznej różnicy. Warto jednak wskazać, że doradca prawny to całkowicie inny zawód. Doradca prawny ze względu na podobne nazewnictwo jest często mylony z radcą prawnym. Warto jednak zaznaczyć, że mamy tutaj do czynienia z innymi uprawnieniami oraz zobowiązaniami.

Doradcy prawni muszą mieć wprawdzie ukończone studia prawnicze, ale nie mają uprawnień radców prawnych. Nie muszą zdawać egzaminów zawodowych, zrzeszać się w samorządach zawodowych. Także nie obowiązuje ich kodeks etyki i nie muszą posiadać obowiązkowego dla radców prawnych ubezpieczenia OC. Nie muszą też zobowiązywać się do zachowania tajemnicy zawodowej. Doradca prawny może w zasadzie tylko doradzać i pomagać w przygotowaniu dokumentów – nie może natomiast reprezentować klienta w postępowaniach cywilnych i karnych.

W związku z tym, że wiedza doradcy prawnego nie jest sprawdzona przez stosowny egzamin, a także nie jest on ubezpieczony, korzystanie z jego usług jest bardziej ryzykowne, szczególnie w przypadku skomplikowanych spraw. Nie mamy wtedy prawności, czy rzeczywiście udzielane przez niego porady są zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami.

Podsumowując, jeśli chcemy uzyskać fachową pomoc prawną, powinniśmy udać się do kancelarii radcy prawnego albo do kancelarii adwokackiej. To właśnie w nich możemy uzyskać fachową i kompleksową pomoc w różnych dziedzinach prawa – bez ryzyka takiego jak w przypadku usług doradcy prawnego.

Grupa Tipmedia
Podziel się: