Jak poradzić sobie z bólem? Skuteczne sposoby na nieprzyjemne dolegliwości

  • 17.08.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak poradzić sobie z bólem? Skuteczne sposoby na nieprzyjemne dolegliwości
Ból może mieć różne nasilenie i charakter. W każdym przypadku skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Każda osoba powinna znać sposoby, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości. Zobacz, jak poradzić sobie z bólem.

Leki przeciwbólowe

Najszybszym i najprostszym sposobem na złagodzenie bólu jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Są to preparaty, które zawierają m.in. paracetamol, ketoprofen lub ibuprofen. Radzą sobie dobrze z bólem o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Są też bezpieczne, jeżeli stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta. Po leki przeciwbólowe bez recepty można sięgać, gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Dlatego przed ich zastosowaniem konieczne jest przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania.

Osoby, które zmagają się z silniejszym bólem, powinny udać się do lekarza. W takiej sytuacji specjalista wydaje receptę na leki przeciwbólowe o mocniejszym działaniu. Konieczne jest stosowanie się do jego zaleceń dotyczących dawkowania.

Naturalne substancje na ból

W leczeniu bólu mogą pomóc naturalne substancje. Są to głównie rośliny, które wykazują właściwości przeciwbólowe. Jedną z nich są konopie włókniste. Jest w nich obecne CBD. Spożyte w odpowiedniej ilości powoduje uśmierzenie bólu. CBD jest dostępne w takich formach, jak: olejek, joint, haszysz.

Z niektórymi rodzajami bólu może poradzić sobie także:

  • czosnek,
  • kurkumina obecna w kurkumie,
  • lawenda,
  • aloes.

Zioła na ból można kupić w aptece lub sklepie zielarskim.

Masaże lecznicze

W przypadku bólów, które pochodzą z układu mięśniowo-stawowego pomocne mogą być masaże lecznicze. Warto pamiętać, że powinien wykonywać je specjalista. Osoba niedoświadczona może swoim działaniem spowodować nasilenie się dolegliwości. Doświadczony fizjoterapeuta może poprawnie zdiagnozować przyczynę bólu, a następnie dopasować do niej odpowiednią technikę masażu.

Fizjoterapia i fizykoterapia

Nie tylko masaż jest skutecznym zabiegiem na ból. Istnieje jeszcze szereg innych metod fizjoterapeutycznych i fizykoterapeutycznych, dzięki którym można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Wiele zależy od tego, co jest przyczyną bólu oraz gdzie jest on zlokalizowany. W gabinecie fizjoterapeutycznym stosuje się m.in.:

  • laseroterapię,
  • terapię ultradźwiękami,
  • magnetronik,
  • prądy TENS.

W niektórych przypadkach skutecznym sposobem na ból są ćwiczenia czynne lub bierne.

Akupunktura i akupresura

Akupunktura polega na umieszczeniu w ciele długich i cienkich igieł. Są one wprowadzane w ściśle określone miejsca, które stanowią punkty przepływu energii przez ciało. W wyniku nakłucia dochodzi do ich pobudzenia. Poprawia się także krążenie, dzięki czemu tkanki otrzymują dużą ilość tlenu i substancji odżywczych. Tym samym możliwa jest ich szybka regeneracja. Zabiegiem podobnym do akupunktury jest akupresura. W jej trakcie nie stosuje się igieł. Punkty na ciele są pobudzane przy pomocy ucisku palcami.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: