Giętarka pneumatyczna i jej zastosowanie

  • 24.08.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Giętarka pneumatyczna i jej zastosowanie
W nowoczesnych konstrukcjach stalowych ogromne znaczenie mają procesy gięcia, cięcia i spawania, które to sprawiają, że konstrukcje są lekkie a jednocześnie wytrzymałe, a ich montaż szybki i wygodny.

 

Na czym polega gięcie blach i rur?

Gięcie stali ma na celu zmianę jej krzywizny przy zachowaniu jej poprzecznych wymiarów.

Najpierw wycina się odpowiednie elementy, wygładza je i maluje, następnie nadaje pożądany kształt przy pomocy właściwej maszyny - giętarki lub prasy krawędziowej.

Proces gięcia składa się z trzech faz:

  1. gięcie sprężyste

  2. gięcie plastyczne

  3. dotłaczanie.

Podczas tych etapów blacha ulega zwijaniu, wyginaniu, profilowaniu, skręcaniu i prostowaniu. W zależności od grubości blachy materiał poddaje się obróbce na ciepło (grubsze blachy) lub na zimno (cieńsze). Na wybór rodzaju gięcia wpływ ma też typ materiału i jego faktura, wielkość produkcji, efekt jaki się chce uzyskać itp.

Rodzaje giętarek

Giętarki dzieli się ze względu na sposób ich obsługiwania:

  • giętarka manulana (obsługiwana mechanicznie), operator stopą kontroluje zaciskanie blachy a rękoma układa przedmiot w odpowiedniej pozycji.

  • giętarka hydrauliczna - stosuje się tu hydrauliczny system synchronizacji giętarki, czyli istotny jest tu ruch cylindrów maszyny.

  • giętarka elektryczna

  • giętarka pneumatyczna.

Dodatkowo giętarki mogą być zrobotyzowane i pracować bezobsługowo.

Każdą z powyższych znaleźć można w bogatej ofercie sklepu L.M. Zalewski, na stronie topzal.com.pl. Wieloletnie doświadczenie gwarantuje, że każde z urządzeń będzie dopasowane do potrzeb klienta.

Giętarka pneumatyczna cieszy się sporym uznaniem wśród klientów, którzy stawiają na sprzęt niedrogi a skuteczny, bez potrzeby inwestowania w duże maszyny. Opatentowana giętarka pneumatyczna HS- HM służy do gięcia arkuszy blachy w sposób przewidywalny i powtarzalny, w zakresie 1020 do 2020 mm, odciążając przy tym znacznie operatora.

Gdzie stosuje się gięcie blach?

Giętarka pneumatyczna, hydrauliczna oraz manualna znajdują szerokie zastosowanie w branżach przemysłowych, używa się ich do wykonania konstrukcji do maszyn, budownictwie, wytwarza się kątowniki, rury, blachodachówki, elementy samochodów etc.

Blacha stalowa oraz aluminium wykorzystuje się nie tylko w przemyśle ale też w indywidualnych projektach jak zadaszenie na tyłach domu, wiata na samochód, ogrodzenia, meble ogrodowe, stoły, regały, ruszty itp., ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: