Pompa ciepła i fotowoltaika. Maksimum oszczędności na rachunkach

  • 15.09.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Pompa ciepła i fotowoltaika. Maksimum oszczędności na rachunkach
Systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Nowoczesne systemy zapewniają bowiem znacznie niższe koszty pozyskania energii elektrycznej lub ciepła.

Stosowane pojedynczo pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne są bardzo skuteczne w zakresie zapewniania oszczędności. Połączone, pozwalają jednak drastycznie obniżyć koszty eksploatacyjne budynku.

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne – czym są, jak działają?

Panele fotowoltaiczne to bardzo popularne w ostatnim czasie urządzenia pozwalające na produkcję ekologicznej energii elektrycznej ze słońca. Pozyskany w ten sposób prąd jest darmowy – użytkownik musi jedynie zainwestować w instalację, by cieszyć się nim co najmniej przez kolejne 30 lat. Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej jest również bardzo wygodne, ponieważ jest bezobsługowa i praktycznie bezawaryjna. Dobrze dobrana i wykonana jest w stanie obniżyć rachunki za prąd o ponad 90%.

Pompa ciepła to natomiast ekologiczne urządzenie grzewcze wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Boniterm: "Nie produkuje energii cieplnej, ale pobiera ją z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza. Współcześnie pompy ciepła są bardzo efektywne i oszczędne. Do pracy potrzebują prądu, ale zużycie energii jest w tym przypadku znacznie niższe niż przy użytkowaniu np. pieca elektrycznego. Pompy ciepła są w stanie dostarczyć od 2 do 4 kW energii cieplnej, zużywając tylko 1 kW prądu."

Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej – dlaczego to się opłaca?

Czytając powyższy krótki opis obu systemów, da się zauważyć pewną korelację. Za pomocą instalacji PV można produkować darmowy, ekologiczny prąd, a pompa ciepła potrzebuje go do pracy w celu dostarczania do domu energii cieplnej. Łącząc te dwie instalacje w jednym budynku i odpowiednio dobierając ich parametry, można więc uzyskać zarówno darmową energię elektryczną, jak i darmowe ogrzewanie. To sposób na znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu, firmy czy gospodarstwa rolnego oraz zabezpieczenie się przed podwyżkami cen energii, paliw, gazu itd.

Jak duże mogą być oszczędności? To zależy od indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną i grzewczą oraz sposobu jej zużycia. Twoje dotychczasowe rachunki mogą być jednak bez problemu zredukowane nawet o ponad 90%!

Decydując się na montaż zarówno instalacji PV, jak i pompy ciepła, przyczyniasz się także do ochrony środowiska naturalnego. Są to bowiem systemy bezemisyjne i korzystające z odnawialnych źródeł energii.

Pompa ciepła i fotowoltaika – ile to kosztuje?

Połączenie instalacji PV z pompą ciepła to z całą pewnością inwestycja, która może być bardzo korzystna. Trzeba jednak przyznać, że jej początkowy koszt może niejedną osobę przysporzyć o zawrót głowy. Instalacja fotowoltaiczna dla domu (o mocy kilku kWp) to koszt minimum kilkunastu tysięcy złotych. Pompę ciepła w zależności od typu (powietrze-woda, woda-woda, pompa gruntowa) można zaś kupić za ok. 25-50 tys. zł. Nie są to małe kwoty, ale warto pamiętać, że dzięki pracy pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką zredukujesz swoje rachunki za prąd oraz ogrzewanie niemal do zera – i to natychmiast. Systemy są wydajne przez cały rok, dlatego oszczędności szybko zaczną się kumulować i po kilku latach przewyższą początkowe koszty.

Połączenie instalacji PV z pompą ciepła – zrób to taniej!

Należy również wspomnieć o możliwości obniżenia kosztów montażu pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z programu Czyste Powietrze, który oferuje nawet 37 tys. zł dofinansowania na tego typu inwestycje. To ogólnopolski program dofinansowania wspierający inwestycje termomodernizacyjne, zmniejszające zużycie energii elektrycznej oraz umożliwiające jej ekologiczne pozyskanie.

Dodatkową zachętą do inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła może być ulga termomodernizacyjna. Przysługuje ona podatnikom PIT montującym tego typu systemy w celu zaspokojenia zużycia energii w budynku mieszkalnym. Dzięki niej można odliczyć nawet 53 tys. zł, co pozwala na uzyskanie kolejnych wysokich oszczędności.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: