Nauka języka – w jaki sposób ułatwić sobie przyswajanie wiedzy?

  • 01.03.2022, 13:00
Nauka języka – w jaki sposób ułatwić sobie przyswajanie wiedzy?
Uczysz się intensywnie, ale nadal nie jesteś w stanie opanować nowego języka? Prawdopodobnie stosujesz niewłaściwe metody. Nauka nie będzie skuteczna, jeśli nie weźmiesz pod uwagę sposobu, w jaki nowe informacje przetwarza mózg. Dowiedz się, w jaki sposób ta wiedza może Ci ułatwić przyswajanie języka.

Jak mózg przetwarza język?

Rozumienie mowy i posługiwanie się nią to domena lewej półkuli mózgu i to właśnie ona jest najbardziej uaktywniana w procesie nauki języka. To właśnie w niej znajduje się ośrodek Broki, odpowiedzialny za produkcję mowy, ośrodek Wernickiego, który pozwala ją rozumieć, kora motoryczna, dzięki której wypowiadamy słowa oraz kora słuchowa pozwalająca na odczytywanie informacji napływających do narządu słuchu. Role poszczególnych ośrodków podpowiadają, w jaki sposób powinna przebiegać skuteczna nauka języka. Nie przyswoisz go, zdając się wyłącznie na słuch i pamięć związaną z przyswajaniem – konieczne jest aktywne posługiwanie się językiem, czyli mówienie.

Zamiast wkuwać, zaufaj intuicji

Tradycyjne metody nauki języków stawiają duży nacisk na gramatykę i przekonują, że znajomość słów i fraz to za mało. Tej tezie trudno zaprzeczyć, ale nauka posługiwania się językiem nie musi polegać na wkuwaniu zasad. Przyswoisz je zdecydowanie łatwiej, używając języka w praktyce oraz osłuchując się z nim. Dzięki temu będziesz poszerzać słownictwo i poznawać zasady konstruowania zdań w tym samym czasie, z uwzględnieniem kontekstu i w naturalnych sytuacjach. Skuteczność tej metody potwierdziły badania Noama Chomsky’ego, który postawił tezę o uniwersalności gramatyki. Głosi ona, że każdy z nas, niezależnie od miejsca urodzenia, jest w stanie instynktownie rozpoznawać zasady gramatyczne języka, którym się posługuje, nawet jeśli nigdy nie był ich uczony. Więcej o tym, jak uczyć się intuicyjnie, dowiesz się tutaj: https://szybkanauka.pro/aktywny-angielski-starter/

Ucz się ze słuchu

Wspomnieliśmy, że mówienie to kluczowy komponent skutecznej nauki języka, ale nie wdrożysz go w życie bez słuchania. Nie wymyślimy, w jaki sposób ma brzmieć dana fraza czy słowo, najpierw trzeba ją poznać. Słuchanie jest kluczowe dla poszerzania wiedzy i pozwala uczyć się niemal mimochodem, o ile postaramy się otaczać językiem mówionym możliwie jak najczęściej. Możliwości jest wiele – audiobooki, muzyka, filmy czy seriale z angielską ścieżką dźwiękową są dostępne na wyciągnięcie ręki. A będą tym skuteczniejsze, jeśli skupisz się na treściach, które wiążą się z Twoimi zainteresowaniami.

Szkodliwe przyzwyczajenia

Na pierwszy rzut oka powyższe rady są stosunkowo proste – słuchaj i mów jak najwięcej, a nauka języka pójdzie jak z płatka. Teoria jednak nie zawsze zgrywa się z praktyką, bo na jej drodze stanąć mogą szkodliwe przyzwyczajenia z lat szkolnych. Trudno na przykład wyobrazić sobie naukę bez jakichkolwiek notatek czy wizualnych podpowiedzi, dlatego początkowo poleganie wyłącznie na słuchu i mowie może okazać się trudne. Wyćwiczenie mowy wymaga natomiast przełamania bariery wstydu i stresu – nie chcemy zostać przyłapani na „kaleczeniu” języka. Błędów jest więcej, a najczęstsze znalazły się w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=i8EdG_I2XL8. Im szybciej staniesz się ich świadom, tym łatwiej będzie Ci uniknąć potknięć, które utrudnią naukę języka. Czasem stosunkowo drobna zmiana może okazać się kluczowa, by osiągnąć sukces.

Zobacz także
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: