Rola okien w ekspozycji na światło słoneczne

  • 05.04.2022, 18:00
  • Grupa Tipmedia
Rola okien w ekspozycji na światło słoneczne
Jednym z podstawowych czynników, który warunkuje zdrowie i kondycję psychiczną, jest światło słoneczne i przyjmowanie właściwej jego ilości. Niedobory witaminy D, spowodowane niewystarczającą ilością słońca, mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Warto pamiętać więc o regularnych spacerach, a jeśli to niemożliwe lub utrudnione, to przebywać w pomieszczeniach z wystarczającą ilością światła słonecznego. Światło dociera do nas najczęściej przez okna, a więc bardzo ważne jest ich umiejscowienie w bryle budynku, a także ich rozmiar oraz transparentność, która decyduje o ilości dostającego się do wnętrza światła.

 

Rozmieszczenie okien w domu

To, w którą stronę będą skierowane okna w danym pomieszczeniu, zależy od przeznaczenia tej powierzchni. Salon, gabinet lub biuro, w którym pracujemy - to miejsce na okna skierowane przede wszystkim na południe, a jeśli to możliwe także na wschód. Jeśli mamy jednak do dyspozycji jedną ścianę, to wybierzmy południe. Kierunek ten, to również dobre umiejscowienie dla tarasu lub balkonu. Światło wpadające do nas przez okna, zapewni komfortowe warunki pracy lub odpoczynku po niej. Duża ilość słońca nie jest jednak dobrym pomysłem dla każdego z pomieszczeń.

 

Dobrym tego przykładem, jest kuchnia. W pomieszczeniu tym panuje często podwyższone temperatura, za sprawą pracujących sprzętów kuchennych, podczas przygotowywania posiłków. W okresie letnim, czynniki te , w połączeniu z ostrym słońcem, mogłyby uczynić takie pomieszczenie niezdatnym do pracy. Optymalnym miejscem dla kuchni, będzie to przy wschodniej ścianie budynku. Dzięki temu, dostawać się do nas będą promienie wschodzącego słońca, które towarzyszyć będą nam przy śniadaniu i kawie. Kiedy jednak ich siła zacznie wzrastać, przeniosą się na inną stronę budynku.

Odpowiedni rozmiar okien

Naturalnym jest więc, że oprócz umiejscowienia okien, ważny jest również ich rozmiar. Warto więc, aby tam, gdzie oczekujemy dużej ilości słońca, zdecydować się na większe przezroczyste połacie. Mogą być to nie tylko duże okna, ale właściwie całe przeszklone ściany. Wszystko zależy oczywiście od naszego gustu i pomysłu na aranżację wnętrza.

W pomieszczeniach takich, jak np. spiżarnia, duże okna nie będą dobrym pomysłem. Jest to miejsce, wobec którego możemy rozważyć pomysł całkowitej rezygnacji z okien.

Kiedy słońca jest jednak zbyt dużo

O ile z nadejściem wiosny, wszyscy cieszą się z wydłużającego dnia i coraz wyższych temperatur, to wraz z nadejściem lata, nie jest to już takie oczywiste. Wszyscy lubią słońce, ale w lipcowe popołudnie łatwo o tym zapomnieć. Promienie słoneczne w miesiącach letnich, potrafią podgrzać pomieszczenie zbyt mocno. Aby temu zapobiec, zaopatrzyć należy się w rolety, żaluzje lub zasłony. Istnieją różne sposoby ich mocowania - szczególnie zasłon. Jeśli nie jesteśmy fanami karniszy, to pomocna może być listwa maskująca karnisz, która uczyni go niewidocznym. Skorzystać możemy też z szyn mocujących. Z zasłonami, nawet największe upały nam nie straszne.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: