Księgowość w małej firmie - dlaczego usługi biura rachunkowego są tak popularne?

  • 02.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Księgowość w małej firmie - dlaczego usługi biura rachunkowego są tak…
Według polskiego prawa, każda firma, niezależnie od tego czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy ogromna spółka, zobowiązana jest do prowadzenia rozliczeń księgowych. Duże, rozbudowane przedsiębiorstwa zazwyczaj zatrudniają własnych księgowych. Małe firmy nie generują aż tak dużej ilości dokumentów, dlatego tworzenie działu księgowości nie jest dla nich opłacalne. Prowadzenie rozliczeń rachunkowych zlecają więc firmom zajmującym się outsourcingiem usług księgowych.

Zakres usług biura rachunkowego

Licznie powstające w całej Polsce biura rachunkowe oferują swoim klientom szeroki zakres usług. Do podstawowych należy oczywiście prowadzenie księgowości, która obejmuje zgodne z przepisami rozliczanie dokumentów księgowych, obliczanie podatku dochodowego, wypełnianie i składanie deklaracji podatkowych, m.in. VAT7, VAT27, VAT-UE oraz JPK VAT oraz prowadzenie czynności sprawdzających prawidłowość wystawionych i otrzymanych dokumentów. Biuro rachunkowe oferuje również zazwyczaj usługi kadrowo-płacowe, a więc prowadzenie dokumentacji pracowniczej, sporządzanie list płac oraz wypełnianie i składanie deklaracji do ZUS.

Poza wymienionymi wyżej usługami, biura rachunkowe Poznań zajmuje się doradztwem podatkowym, a więc potrafi doradzić klientowi najbardziej korzystną formę prawną prowadzenia firmy oraz metodę naliczania podatku dochodowego.

Zalety korzystania z usług biura rachunkowego

Dostępne aktualnie na rynku programy umożliwiają przedsiębiorcom samodzielne prowadzenie dokumentacji rachunkowej i kadrowo-płacowej. Działania te, niepoparte odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, skutkować mogą licznymi błędami oraz konsekwencjami nakładanymi na przedsiębiorcę przez Urząd Skarbowy i ZUS.

Korzystając z usług biura rachunkowego, przedsiębiorcy zyskują pewność, że cała dokumentacja rachunkowa prowadzona jest zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nie muszą także poświęcać swojego cennego czasu na uzupełnianie wiedzy z zakresu finansów, ale skupiają się na rozwijaniu swojej działalności. Przedstawiciele biura rachunkowego reprezentują również swoich klientów w przypadku kontroli ze strony organów państwowych.

Czas i pewność to tylko główne zalety. Wspomnieć należy również o dodatkowych profitach. Nowoczesne biura rachunkowe coraz częściej decydują się na przeniesienie swoich usług do internetu. Oferują swoim klientom dostęp do programu online. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje stały dostęp do swoich dokumentów oraz wyników finansowych. Niektóre programy online posiadają również funkcję wystawiania faktur, prowadzenia magazynu oraz zarządzania bazą klientów - CRM.

Kropką nad i jest fakt, że usługi biura rachunkowego są zdecydowanie tańsze niż zatrudnienie w firmie księgowej. Przedsiębiorca prowadzący mała firmę oszczędza więc czas i pieniądze, a dodatkowo zyskuje wiele funkcjonalności ułatwiających mu prowadzenie własnego biznesu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: