Co oznacza legalna działalność bukmacherska?

  • 06.11.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Co oznacza legalna działalność bukmacherska?
Nowa ustawa hazardowa wprowadziła w Polsce z dniem 1 kwietnia 2017 roku zupełnie nowe, bardziej zaostrzone zasady prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na zakładach wzajemnych, tj. zakładach bukmacherskich. Jakie warunki  firma, która chce przyjmować zakłady od graczy, powinna spełnić, aby móc aspirować do legalnej działalności bukmacherskiej?

Legalny czyli jaki?

Mianem legalnego bukmachera można określić firmę, która opłaca podatki w Polsce z tytułu zawieranych zakładów oraz ma wydaną przez Ministerstwo Finansów licencję na wykonywanie swojej działalności gospodarczej. Obstawianie w legalnym zakładzie jest w pełni bezpieczne dla graczy i zgodne z prawem.

Ustawa hazardowa została wprowadzona po to, aby zmniejszyć liczbę bukmacherów działających w Polsce nieuczciwie. Chodzi o tych, którzy unikali na szereg sposobów rozliczania się ze Skarbem Państwa. Obecnie bukmacherzy działający legalnie w Polsce są wpisani na ministerialną listę. Warto sprawdzić, czy jest na niej również i ten bukmacher, z usług którego chcemy skorzystać. Na przykład wiadomo, że SuperBet jest legalnym bukmacherem z  zezwoleniem Ministerstwa Finansów PS4.6831.4.2017, podobnie jak Totolotek Zakłady Bukmacherskie - z licencją MF AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485.

Wymogi dla legalnych bukmacherów

Legalny bukmacher, który chce prowadzić działalność polegającą na przyjmowaniu zakładów wzajemnych online, musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zakłady muszą być dostępne z domeny z rozszerzeniem „.pl”. Warto podkreślić, że każdy internetowy bukmacher, działający w pełni legalnie, ma właśnie taką domenę, a nielegalni w większości przypadków mają domenę z końcówką „.com”.

Legalni bukmacherzy od każdego obstawionego przez gracza zakładu muszą odprowadzić na rzecz Skarbu Państwa podatek w wysokości 12 proc. kwoty dochodu. Dodatkowo w przypadku wygranej powyżej 2200 zł konieczne jest opłacenie dodatkowego 10 proc. podatku od całości wygranej.

Warunkiem koniecznym prowadzenia zgodnej z prawem działalności bukmacherskiej jest umożliwienie skarbówce możliwości weryfikacji wszelkich kont, które są zakładane przez klienta. Chodzi tu o wiek graczy oraz o ich dochody. Każdy bukmacher musi informować gracza o ryzyku związanym z uzależnieniem się od zakładów bukmacherskich.

Na stronie internetowej bukmachera powinna widnieć informacja o tym, że uzyskał on zgodę Ministra Finansów na prowadzenie swojej działalności. Wszystkie stacjonarne punkty przyjmujące zakłady są w Polsce legalne. Jeśli bukmacher prowadzi nielegalną działalność, jest niebezpieczny dla gracza. Obstawianie u niego zakładów może doprowadzić do nałożenia kary pieniężnej na takiego klienta. Kara za nielegalne rozgrywki to pełna kwota wygranej niepomniejszona o jakiekolwiek kwoty stawek wpłaconych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: