5 problemów z samochodem, którymi nie powinieneś zajmować się samodzielnie

  • 16.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
5 problemów z samochodem, którymi nie powinieneś zajmować się samodzielnie
Samochody to skomplikowane maszyny. Składają się z mnóstwa elementów, które narażone są na awarię. Z nie wszystkimi usterkami poradzisz sobie sam

Samochody to skomplikowane maszyny. Składają się z mnóstwa elementów, które narażone są na awarię. Z nie wszystkimi usterkami poradzisz sobie sam. Oto 5 problemów z samochodem, które lepiej powierzyć specjalistom i które serwis skody zna na wylot.

1. Układ elektryczny

Jednymi z najczęstszych samochodowych problemów są usterki układu elektrycznego. Ich powodem mogą być spięcie w instalacji, przepalenie bezpiecznika, a także przeciążony akumulator. By im zapobiegać powinniśmy dbać o to, by akumulator był stale naładowany (szczególnie jeśli podróżujemy na krótkich dystansach). Nie wszystkie usterki jednak jesteśmy w stanie przewidzieć, a tym bardziej samodzielnie wykryć, bo układ elektryczny to prawdziwy gąszcz przewodów. Lepiej oddać go w ręce fachowców.

2. Silnik

Jeśli przytrafiła Ci się awaria silnika, to najpierw trzeba zdiagnozować jej przyczynę. Może nią być np. zatarcie, zerwanie paska rozrządu, awaria turbiny, turbosprężarki, koła dwumasowego… Nie każdej usterce można zapobiec. Ryzyko jej wystąpienia maleje jednak wtedy, gdy regularnie wymieniamy olej silnikowy. Dlatego to jedna z podstawowych usług oferowanych przez serwis skody. Nie powinni o tym zapominać przede wszystkim właściciele aut z nowoczesnymi jednostkami napędowymi, wyposażonymi w turbosprężarki.

3. Hamulce

Jej przyczyn może być wiele: skorodowane albo uszkodzone przewody hamulcowe, nieodpowiedni poziom lub zagotowanie płynu hamulcowego. Winne mogą być też zużyte klocki lub tarcze hamulcowe. Ich stan powinniśmy sprawdzać co około 1000 km, ponieważ są nieustannie i stopniowo zużywane. Na ich szybszą eksploatację wpływ ma niewłaściwa technika jazdy. Jeśli tarcze się przegrzeją, to szybciej skorodują, a nawet popękają przy wjechaniu w głęboką kałużę. W takich przypadkach serwis skody wymieni je na nowe i niezawodne.

4. Opony

Usterki związane z ogumieniem powodowane są przede wszystkim przez niewłaściwą eksploatację. Jeśli nadmiernie obciążasz opony, szybko najeżdżasz na progi zwalniające i krawężniki oraz nie dbasz o ciśnienie, możesz spodziewać się takich problemów. Serwis skody nie tylko wymieni Twoje opony, ale i o nie zadba. Dobrze wiemy jak istotne są wyważenie i ustawienie zbieżności. Dzięki nam w przyszłości nie będziesz miał problemów z ogumieniem.

5. Zawieszenie

Jeśli Twoje auto gorzej się prowadzi lub słyszysz stukanie z okolic kół, możesz przypuszczać, że masz problem z zawieszeniem. Jest to mechanizm złożony z wielu, często niewielkich części (sworznie, tuleje, łożyska kół, łącznik stabilizatora, końcówka drążka kierowniczego). Muszą one ze sobą wzajemnie współpracować i niezawodnie łączyć koła z pojazdem. Jeśli problemem Twojego samochodu jest zawieszenie, przy diagnozie konieczne będzie użycie podnośnika. Dlatego lepiej powierzyć to specjaliście.

Jeżeli chcesz zapobiec powyższym problemom, pamiętaj o przeglądach technicznych swojego auta. Serwis skody i regularne serwisowanie samochodu pozwolą Ci zminimalizować ryzyko, że podczas jazdy coś się popsuje.

Grupa Tipmedia
Podziel się: