Deweloper – jak zacząć szukanie mieszkania?

  • 27.03.2020, 19:00
  • Grupa Tipmedia
Deweloper – jak zacząć szukanie mieszkania?
Sprzedaż mieszkań w Krakowie to zadanie nie tylko dla agencji nieruchomości, ale także deweloperów, którzy oferują nowe mieszkania na nowoczesnych osiedlach. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na kupno mieszkania w zabytkowej kamienicy, a stare osiedla z wielkiej płyty nie spełniają naszych wymagań, to warto kupić nowe mieszkanie, nawet w bloku, którego jeszcze faktycznie nie ma. Jak się to robi?

Najpierw trzeba oszacować swoją zdolność kredytową oraz potrzeby, aby móc rozpocząć poszukiwania. Mieszkań na sprzedaż w Krakowie są tysiące, ale głównymi kryteriami kupców są cena, powierzchnia oraz lokalizacja. Warto zajrzeć na strony internetowe lokalnych deweloperów, by dowiedzieć się, w których miejscach obecnie trwa budowa mieszkań, można też wybrać się na targi nieruchomości, by w jednym miejscu odwiedzić wiele firm sprzedających mieszkania w Krakowie. Gdy już wiemy, jaka inwestycja nas interesuje i sprawdziliśmy, że miejsce nam odpowiada, możemy zacząć rozmowy z deweloperem. Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na same mieszkania, ale także na to, jakie doświadczenie ma deweloper, czy jego sytuacja finansowa jest stabilna, jaki jest status działki, na której powstaje blok mieszkalny, jakie inwestycje planowane są wokół tej działki, czy deweloper posiada wszelkie zezwolenia na postawienie budynku na danej działce oraz jaki jest termin zakończenia inwestycji. Ważne jest także to, jaki bank prowadzi rachunek powierniczy danego inwestora. Tylko te informacje dadzą nam pojęcie o ryzyku związanym z inwestycją.

 

Podczas rozmowy w samym biurze dewelopera, osoba, która zajmuje się sprzedażą mieszkań w Krakowie przedstawi nam plany konkretnej inwestycji, wg których będziemy mogli wybrać mieszkanie. Często istnieje możliwość zmiany układu takiego mieszkania, jeśli budowa nie jest w stanie zaawansowanym. Mamy więc czas na przesuwanie ścianek działowych czy przeniesienia przyłączy w inne miejsce. Może to jednak nieco podnieść cenę mieszkania. Warto jednak jednocześnie targować się o niższe ceny, o dodanie miejsca w hali garażowej, czy podwyższenia standardu wykończenia mieszkania. Po ustaleniu ostatecznych kosztów mieszkania możemy bezpośrednio u dewelopera w Krakowie wnioskować o pożyczkę lub zarezerwować lokal i udać się do banku, by złożyć wniosek o kredyt hipoteczny.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: