Rozpuszczalniki organiczne – co decyduje o ich skuteczności?

  • 04.05.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rozpuszczalniki organiczne – co decyduje o ich skuteczności?
Rozpuszczalniki organiczne to bardzo szeroka gama substancji, która przydaje nam się w różnych dziedzinach naszego życia. Często korzystamy z nich wręcz nieświadomie. Jakie więc rozpuszczalniki sprawdzą się w określonych substancjach?

Rozpuszczalnik – jak możemy go zdefiniować?

Termin ten określa substancję lub ich mieszaninę, które posiadają zdolność rozpuszczania innych związków. W języku potocznym często używamy go zamiennie ze zwrotem „rozcieńczalnik”. Nie jest to jednak do końca zgodne z rzeczywistością. O ile każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, to w drugą stronę zależność ta nie zawsze się sprawdza. Wielu z nas słowo „rozpuszczalnik” kojarzy od razu z chemicznymi produktami o określonych właściwościach. Jest to oczywiście bardzo poprawne. Jednak zapominamy o tym, że najbardziej powszechnym rozpuszczalnikiem jest woda. To jej używamy na co dzień najczęściej. Rozpuszczam w niej chociażby cukier i sól.

Rozpuszczalnik – czym różni się uniwersalny od dedykowanego?

W każdym domu powinna znajdować się chociaż jedna butelka rozpuszczalnika uniwersalnego. Nigdy w końcu nie wiemy, kiedy będzie nam potrzebny. Podczas rozmaitych prac domowych taka substancja może być jednak nieoceniona. Możemy z niej bowiem korzystać praktycznie w każdej sytuacji. Taką skuteczność zawdzięcza on bardzo skomplikowanemu składowi chemicznemu. Wśród licznych związków znajdziemy tam chociażby toluen czy aceton. Taki rozpuszczalnik organiczny poradzi sobie z większością farb: zarówno ftalowych, jak i poliwinylowych, chlorokauczukowych oraz chemoutwardzalnych. Pamiętajmy jednak, że taki rozpuszczalnik nie zagwarantuje nam takich efektów jak substancje dedykowane. To one sprawdzają się w konkretnych przypadkach, co zapewnia im lepszą skuteczność. Do takich rozpuszczalników możemy zaliczyć chociażby benzynę ekstrakcyjną. Posłuży nam ona do odtłuszczania i zmywania rozmaitych powierzchni. Z racji, że nie jest ona przezroczysta, to nie wykorzystamy jej do rozcieńczania farb. Uważajmy także na powierzchnie plastikowe. Benzyna może bowiem rozpuścić je i doprowadzić do zmatowienia materiału.

Rozpuszczalniki organiczne – co używać do lakierów?

Kolejną grupą rozpuszczalników organicznych są te przeznaczone do lakierów. Tu także możemy liczyć na preparaty ogólnego przeznaczenia do rozmaitych lakierów. Wersje dedykowane są jednak znacznie bardziej skuteczne i dlatego warto po nie sięgnąć. Oczywiście musimy być pewni, do jakiego lakieru chcemy je zastosować. Rozpuszczalniki organiczne znajdziemy w ofercie wielu dystrybutorów. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Bez problemu znajdziemy więc rozpuszczalniki ftalowo-karbamidowe, ftalowe oraz nitro. Warto zwrócić uwagę na drugi z wymienionych typów. Stosuje się go bowiem w motoryzacji ze względu na dobrą współpracę z farbami antykorozyjnymi. Rozpuszczalniki organiczne można także wykonać na życzenie klienta. Niektóre firmy oferują tego typu rozwiązania. Jeśli więc żaden z powszechnie dostępnych środków nie spełnia naszych oczekiwań, to warto rozważyć taką właśnie opcję.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: